Sıradaki içerik:

Sporun Faydaları

e
sv

Cinsel Tatminsizlik Nedir? Tedavi Yöntemleri!

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cinsel tatminsizlik

Cinsel tatminsizlik, özellikle evli çiftlerde önemli bir probleme yol açar; anlaşmazlık. Her ne kadar cinsellik her şey olmasa da, bir ilişkide oldukça önemli olan şeylerden birisidir. Bu yüzden ten uyumu diye bir kavram vardır. Gerçekten de ten uyumu yakalanamazsa, cinsel tatminsizlik seviyesi artar ve ilişkide problemler ortaya çıkmaya başlar.

Erkekte ya da kadında isteksizlik zaman zaman görünen bir şeydir ve çoğu zaman kişinin sevişmeye isteksiz olması, cinsel tatminsizlik problemine bağlı olabilir. Yani partner, yaşadığı cinsel deneyimden hiçbir zevk almıyorsa, doğal olarak sertleşememe, ıslanamama ya da strese bağlı boşalamama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Nadir de olsa bu problem, erken boşalıyorum tedavisi nedir, sorusunu sormaya neden olabilmektedir. Erken Boşalma Sorunu ve Nedenleri başlıklı yazımızda, erken boşalma problemine geniş bir açıklama getirmiştik.

Cinsel Tatminsizlik Sebepleri

Cinsellikte tatmin olmak oldukça önemlidir. Gelişmiş varlıklar olarak sevişme eylemini yalnızca üremek amacıyla değil, aynı zamanda tatmin olmak amacıyla da gerçekleştiriyoruz.

Hatta çocuk sahibi olmak için hayatımız boyunca birkaç kez sevişmemiz yeterliyken, bundan çok ama çok daha fazla cinsel ilişki yaşıyoruz. Bu nedenle cinsel tatminsizlik problemi ister kadında isteksizlik olarak ister erkekte sertleşememe olarak ortaya çıksın, tedavi edilmelidir. Şimdi bu problemin temel nedenlerini sıralayalım.

 • Duygusal yakınlık. Her ne kadar basit gibi dursa da, birçok erkek ve kadın cinsel birleşmeyi duygusallıkla bağdaştırır. Elbette duygusallık olmadan sevişmek mümkün ama eşler arasında bu büyük bir probleme yol açabilir. Bu sebepten ötürü düşünülmesi ve çözülmesi gereken konuların başında gelir.
 • Dini inançlar, farklı inanışlar. Bu biraz garip gelebilir ama bazı insanlar sevişmenin yalnızca üremek için gerektiğine inanabiliyor ya da takıntı sahibi olan bireyler sevişmeyi haftada, ayda ya da yılda bire indirgeme arzusu içinde olabiliyor. Bu durumda birey psikolojik olarak cinsel tatminsizlik içerisinde oluyor.
 • Partnerlerden birisinin cinsel ilişkiden daha az zevk alması. Bir taraf çok zevk alıyor, diğer taraf neredeyse hiç zevk almıyorsa, bir problem var demektir. Bu sebepten ötürü Kadını Yatakta Mutlu Etmenin Yolları başlıklı yazımızda detay vermiştik. Zevk almayan kişi elbette doğal olarak isteksiz olacaktır ve diğer kişi de zevk veremediği için kendisini yetersiz görecek, böylece cinsel bağ ortadan yavaş yavaş kalkacaktır.
 • Cinsel ilişki sıklığının açık olması. Yani bir cinsel ilişkiyle diğerinin arasında uzun bir bekleme süresi olması. Doğal olarak bilinçaltı partner ile uyuşmadığını düşünecek, cinsel tatminsizlik ortaya çıkacaktır. Ayrıca özellikle genç çiftlerde böyle bir durum olması, önemli bir sağlık problemini işaret edebilir. Zira hormonların en çok aktif olduğu dönemde bu tip bir durumla karşılaşmak oldukça güçtür.
 • Ön sevişmenin atlanması. Bu durumda özellikle kadınlar tatminsizlik yaşamaktadır. Çünkü erkekler genel olarak sevişmeyi arzularken, kadınlar biraz da kendilerini özel hissetmek isterler. Elbette erkekler de kendilerini özel hissetmek ister ama bu duygu kadınlarda daha yoğundur.
 • İlaç kullanımı. Özellikle psikolojik problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan bazı ilaçlar sertleşememe, boşalamama gibi problemlerin yanı sıra tatminsizlikte yaratabilmektedir.
 • Taciz, tecavüz öyküsü. Geçmişte yaşanan bir travma, bireyin cinsel birlikteliğe bakış açısını kökünden değiştirebilir.
 • Bağımlılık. Özellikle uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, cinselliği oldukça kötü etkilemektedir. Genelde performans arttırıcı ilaçlar kullanan bağımlılar aslında ateşe benzin dökmekte olduklarını çok geç fark ederler. Bu yüzden performans arttırıcı ilaçlar kullanmak yerine, bağımlılık tedavisi görmek oldukça önemlidir.

Cinsel tatminsizliğin tedavisi, yukarıdaki problemlerden hangisinin bu duruma neden olduğunu ortaya çıkartmak ve çözmek için çaba göstermekle mümkündür.

Bu sebepten ötürü eğer tatminsizlik problemi yaşıyorsanız, özellikle partnerinizle bu konuyu açıkça konuşmalı ve gerekiyorsa profesyonel bir yardım almalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.