Sıradaki içerik:

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

e
sv

Coronovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

corono virüs nedir

Beklenmedik anlarda ortaya çıkan salgınlar her anlamda insan hayatını oldukça ciddi düzeylerde etkilemektedir. Salgının insanlar arasında yayılmasıyla bu hastalıklar giderek daha geniş alanlara yayılmakta ve insanlar bu durumdan büyük zararlar görmektedir.

Coronovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar birçok farklı salgınla karşı karşıya kalan dünyamızda son dönemlerde ortaya çıkan bir virüs çeşidi, yeni ve kötü bir salgınla insanları karşı karşıya bıraktı.

Geçmişte SARS veya MERS gibi birçok türde salgından oldukça olumsuz yönde ciddi zararlar görmüştük. Fakat 2019 döneminin Aralık ayı günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs ise günümüzde birçok insanı ve ülkeyi daha ciddi anlamda tehdit edecek bir düzeye gelmiştir.

Bu virüs insan vücuduna bulaştığında birtakım belirtilerle kendisini gösterebilmektedir. En kötü tarafı ise virüs bulaşan kişinin bunu başkalarına da kolayca bulaştırma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu bakımdan korunma yöntemleri konusunda yeterince hassas davranmak oldukça önemlidir.

Coronavirüs’ün Yapısı

Tüm dünyayı ciddi anlamda tehdit eden ve COVID-19 adı verilen Coronavirüs, 2019 yılında ilginç birtakım bulgularla kendisini göstermeye başladı. Çin’de insanlar beklenmedik bir şekilde zatürreye benzeyen çeşitli semptomlarla karşılaşmaya başladılar. Fakat insanların benzer şikâyetleriyle ortaya çıkan bu durum neticesinde yapılan araştırmalar bunu yeni bir virüs çeşidi olduğunu ortaya çıkardı.

Genel olarak bu tehlikeli virüsün kaynağının hayvanlar olduğu düşünülmektedir. Belirtilenlere göre Çin’de yer alan bir hayvan pazarında bu virüs hayvanlardan insanlara bir geçiş sağladı. Yapısal olarak bu virüsün genetiğinde bir RNA materyali vardır. İnsan vücuduna bulaştığında çeşitli reseptörlere bağlanarak burada hücrelerle bir bağlantı kurmaya çalışır.

Vücut sistemi içerisinde virüs eğer yapısına uygun hücrelere bağlanırsa, ortaya çıkan tahribatını geliştirerek artırmaya devam eder. Bu ise kısa bir zaman içinde insanı sona doğru götürecek bir etkiyi meydana getirir. Çevresinde dikene benzer çıkıntılar barındıran bu virüs, neredeyse en büyük genoma sahip bir yapıdadır.

corono virüs nedir

corono virüs nedir belirtileri nelerdir?

Coronavirüs’ün Yayılma Şekli

Coronavirüs’ün insandan insana bulaşması genel olarak damlacıklar yoluyla olmaktadır. Çoğu zaman havada uzun bir süre durması mümkün olmayan bu virüsler, özellikle yakın bir temas halindeyken bulaşma risklerini artırırlar. Öksüren, aksıran ve hapşıran insanlar bu esnada etrafa birtakım damlacıklar yayarlar. Bu damlacıklar yanında bulunan insanın solunum yolları üzerinden vücuduna giriş yaparak burada kuluçka oluşturmaya başlar.

Akabinde ise 2 gün veya 2 haftaya kadar insandan insana değişecek şekilde birtakım belirtilerle kendisini göstermeye başlar. Bunun dışında yine virüs taşıyan bir insanın dokunduğu yerlere temas edilmesi sonucunda da bir bulaşmanın gerçekleşmesi mümkün olur.

Çünkü bu virüsler yüzeylerde özellikle metal gibi alanlarda yaklaşık 10-12 saate kadar bir süre boyunca kendilerini canlı tutabilirler. Yine ellerde de bu virüs 10-20 dakikaya yakın bir süre canlı kalacağı için kişinin elini yüzüyle temas ettirmesi halinde de bir bulaşma gerçekleşebilmektedir.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 adını taşıyan Coronavirüs insana bulaştığından birtakım belirtilerle kendisini belli etmeye başlıyor.

Bu durumda ortaya çıkan belirtiler;

 • Gribe benzeyen burun akıntısı, öksürük ve ateş,
 • Solunum yollarında meydana gelen güçlükler,
 • Kemiklerde ve eklemlerde meydana gelen ağrılar,
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi kendisini önemli ölçüde belli eden birtakım unsurlar, virüsün taşındığının işaretleri olabilir.

Böyle bir sorun ile karşılaşıldığı durumlarda mutlaka bir maske takarak en hızlı şekilde bir sağlık kuruluşuna başvurulması önemlidir. Çünkü virüs bulaşan kişinin korunmaması ve sağlık kontrolü altına alınmaması neticesinde her zaman çevresine bir şekilde bunu bulaştırma potansiyeli vardır.

Coronavirüs Etkisinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Coronavirüs, yapısı gereği çok hassas bir şekilde yayılma gücüne sahiptir. Bu bakımdan bu virüsten yaşamımızda korunmak için mutlaka bizler de aynı hassasiyetle davranmalıyız.

COVİD-19 virüsünden korunmak için;

 • İnsanlara 1 metreden fazla bir mesafeden durulmalı,
 • Kalabalık ortamlarda koruyucu bir maske takılmalı,
 • Maske ile bu süreçte çok fazla el teması gerçekleştirilmemeli,
 • Yine aynı şekilde eller çevredeki herhangi bir yerle de çok fazla temas etmemeli,
 • Eller sık bir şekilde gün içerisinde yıkanmalı,
 • Ellerin her zaman temizliği için yanımızda bir dezenfekte ürünü bulundurulmalı,
 • Eller yüze ve gözlere temas ettirilmemeli,
 • Özellikle öksüren ve hapşıran insanlardan uzak durulmalı,
 • Seyahat planları mutlaka başka bir zaman ertelenmeli,
 • Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı,
 • Dışarıda giyilen kıyafetler çıkarıldıktan bir süre sonra açık bir alanda bekletilmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirecek doğru vitamin ve mineraller alınmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

Coronavirüs’ün genel olarak bulaşma şekli solunum yoluyla olmaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken temel husus, virüsün kumaş veya metal yüzeyler üzerinde bir süre daha canlılığını koruyabilmesidir.

Coronavirüs’ün Yaşa Göre Etkisi

Coronavirüs genel olarak ileri yaştaki insanların çok daha fazla etkileyecek bir yapıya sahiptir. Özellikle 60 yaş üzeri kişiler bu durumla ilgili olarak risk kapsamında sayılmaktadırlar. Çünkü insanların yaş oranları azaldıkça virüsün etkisi de bu oranda zayıflamaktadır. Fakat teorik olarak bu virüs her insanı etkileyebilecek bir kapasiteye sahiptir. Temel olarak yaşlı nüfustaki kişilerin bu konuda çok daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Coronavirüs Tedavisi

COVID-19 virüsü henüz aşısı veya çözümü bulunmamış bir virüs çeşididir. Birtakım mutasyona benzer gelişimlerde gösterebilen bu virüs için günümüzde ilaç bulma çalışmaları devam etmektedir. Çoğu vakada tedavi seçeneği genel olarak semptomlara yönelik gerçekleştirilmektedir. Ancak insanların bu süreçte yapması gereken en önemli şeyi bağışıklık sistemini güçlü tutmalarıdır. Özellikle düzenli uyku, doğru ve dengeli beslenme bu hususta çok önemli bir yere sahiptir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.