Sıradaki içerik:

Bakımlı Bir Erkek Olmanın Tüyoları

e
sv

En Bilindik 8 Sürücü Hatası

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sürücü hataları

 

Sürücülerin çok sık yaptığı hatalara dikkat çekmek adına en bilindik 8 sürücü hatası ile sizlere bilgi vereceğiz. Paylaşacak olduğumuz sürücü hatalarının gün içinde çok sayıda sürücü tarafından tekrarlanıyor olduğunu söyleyebiliriz.

Takip Mesafesini Aşma ve Arkadan Çarpma

Trafik kazalarının her geçen gün artması, sürücülerin sık sık yaptığı hatalara dikkat çekiyor. Bu sebeple en bilindik 8 sürücü hatası gündeme geliyor. Sunulan hatalar, pek çok sürücü tarafından yapıldığından, trafik kazalarının çokça olmasına bir kanıt olabiliyor.

İlk olarak en çok yapılan trafik hatası için takip mesafesini aşma ve arkadan çarpmayı söyleyebiliriz. Bu hata şehir içi trafikte yolculukların kaza yapmasına neden oluyor. En sık yapılan sürücü hatalarından biridir diyebiliriz. Takip mesafesinin aşılması durumunda, önünüzdeki aracın ani freni halinde direkt olarak arkadan çarparak kaza yapabilirsiniz.

en bilindik sürücü hataları

Kavşaklarda Geçiş Önceliğine Uymama

Geçiş üstünlüğü, özellikle Türkiye trafiği için oldukça büyük bir problemdir. Geçiş üstünlüğüne uyulmadığı gibi çoğu zaman kimse kimseye yol vermek istemez. Bu durumda karşılıklı olarak arabaların ön taraflarından çarparak kaza yapılması ihtimali yüksektir. Geçiş üstünlüğünün kavşakta kimde olduğunu bilerek hareket edilmesi şarttır. Uyulmaması durumu da en bilindik sürücü hatalarından biridir.

Eksik – Bozuk Araç Donanımı ile Trafiğe Çıkma

En tehlikeli durumlardan biridir. Aracın sinyallerinin çalışmıyor olması, farların çalışmıyor olması demek trafikte yoksunuz demektir. Bu şekilde trafiğe çıkan kişi tamamen kaza yapmayı göze almış olmalıdır. Bunun dışında tam donanımlı araç demek sadece aracınızın doğru çalışıyor olması demek değildir. Beraberinde kaza yapmış olmanız halinde durumu nasıl çözeceğiniz de önemlidir. Başka bir kazaya yol açmamak adına, aracınızda gerekli ekipmanları bulundurmalısınız.

Hatalı Sollama

Trafikte en çok yapılan hatalar dendiğinde, hatalı sollama da ilk akla gelenler arasında. Çoğu zaman ne zaman sollayacağını kestiremeyen, bir anda çıkıp tekrar aynı şerite dönen sürücülerin olduğunu görürüz. Hatalı sollamalar büyük kazalara yol açabiliyor. Bu noktada hız da çok önem taşıyor. Eğer iki aracın da hızlı olduğu düşünülürse, epey büyük bir kazaya yol açabiliyor. Bu sebeple mümkün olan en yavaş şekilde, sollamanın doğru şekilde yapılması kazaya mahal vermemek açısından önemlidir.

Yolcu İndirme – Bindirme Kurallarına Uymama

Toplu taşıma araçlarının sık sık yaptığı hatalar arasında ise yolcu indirme – bindirme kurallarına uymama bulunuyor. Bu sorun, aracın tamamen yanaşmıyor olmasından dahi kaynaklanabiliyor. Orta şeritte yolcu indirme – bindirmenin yapıldığına çoğu zaman şahit oluyoruz. Bu hata da çok sık rastlanan sürücü hatalarındandır diyebiliriz.

bilindik sürücü hataları

Kırmızı Işık İhlali

Işıklar trafikte koordinasyonu sağlamak açısından önemlidir. Ancak bazı sürücülerin ışıkları da ihlal ettiği görülüyor. Bu durumda yolun boş olması durumunda ışıkları dikkate almamak şeklinde düşünülebilir. Ancak hem yayaların hem de diğer araçların tedirgin olmasına neden olabilecek bu durum, sık yapılan sürücü hatalarındandır.

Aşırı Hızma Yapma

Trafiğe çıktığınızda her yol için çıkabileceğiniz maksimum sınır bulunuyor. Belirlenmiş olan bu minimum ve maksimum sınırlar üzerinden hareket etmeniz önemlidir. Aşırı hız yapma çoğu zaman maksimum sınırın epey üstünde giderek, kaza ile sonuçlanıyor. Bu sebeple mümkün olduğunca, kural ihlali yapmadan olunması gereken hızda araba sürmeye dikkat edilmelidir.

Alkollü Trafiğe Çıkma

En önemli problemlerden biri de alkollü trafiğe çıkmaktır. Alkollü olduğu zamanlarda sarhoş olmadığını iddia eden kişiler için refleks özelliğinin alkollüyken büyük ölçüde azalmış olduğu kanıtlanmıştır. Trafikte sık yapılan hatalar dahilinde alkollü araç kullanmanın olmasının en önemli nedeni budur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.