Sıradaki içerik:

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri

e
sv

Erkek Parfüm Önerileri ve Parfüm Seçimi Nasıl Olur?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

erkek parfüm önerileri

Bu makalemizde teninize uygun erkek parfüm önerileri ve aşamalı bir şekilde en iyi erkek parfüm seçimi nasıl yapılmalı, konularına değineceğiz.

Parfüm, yüzyıllardır insanların hayatında olan ve muhtemelen çok uzun yıllar da olmaya devam edecek kişisel bir bakım ürünü olmanın yanı sıra, karşı tarafta olumlu ya da olumsuz etki bırakmanızı etkileyebilecek bir iletişim modelidir, diyebiliriz. Bu tanımdan yola çıkarak parfümün çekici ya da itici bir izlenim bırakmanızı sağlayacağını açıkça söylememiz mümkün. Peki erkek parfüm önerileri nasıl yapılmalı? En iyi erkek parfüm diye lanse edilen ürünler, sizin için uyumlu mu? Gelin beraber inceleyelim.

Erkek Parfüm Önerileri

Otobüslerde, vapurlarda, kafe ya da barlarda hep şahit olmuşuzdur; ter ya da ten kokusunun yanı sıra kötü parfüm seçimiyle insanların yüzlerini ekşiten insanları. Bu ne yazık ki itici bir durum olmanın ötesinde, insanlarda iğrenme duygusunu da tetikliyor. Oysa bu durumun önüne geçmenin çok basit bir yöntemi var; deodorant kullanmak. Deodorant kullanmak bir insanın “kötü kokmasını” engelleyecektir. Ama parfüm, kullanan kişinin güzel kokmasını ve çekici bir duygu uyandırmasını sağlayacaktır.

Kötü ter ya da ten kokusunun yanı sıra kötü parfüm seçimleri de oldukça rahatsız edici olabiliyor. Özellikle yaz aylarında ağır kokan parfümler kullanan insanlar, çevrelerindeki insanlara rahatsızlık verebiliyor. Elbette bunun da çok basit bir yöntemi var; yazın hafif kokan parfümler kullanmak. Erkek parfüm önerileri nasıl yapılır, konusu hakkında detaylı bilgilendirme yaptıktan ve en iyi erkek parfümü seçiminin püf noktalarını paylaştıktan sonraki süreçte yaz ve kış aylarında parfüm seçimi konusunda bilgilendirme yapacağız.

Erkek Parfüm Çeşitleri ve Özellikleri

Birçok insan parfüm seçerken direkt olarak kokusuna bakıyor ve satıcının “3 gün kalıcı” gibi pazarlama stratejilerine güveniyor. Peki gerçek öyle mi? Çok kokan parfüm, çok mu kalıcı olur? Elbette hayır. Detaylı bir bilgilendirme için aşağıdaki maddeleri inceleyelim:

1. Eau de Parfum (EDP): Esans miktarı en yüksek olan (%10-30) parfüm türüdür ve erkek parfüm önerileri için idealdir. En yüksek kalıcılık EDP türündeki parfümler için geçerlidir; eğer sigara kullanmıyorsanız muhtemelen gün boyu kokusu kalacaktır.

2. Eau de Toilette (EDT): EDP’ye kıyasla esans miktarı biraz daha düşük olan (%5-20) parfümlerdir ve kalıcılığı daha azdır. Kısa süreli kullanımlar için daha uygundur.

3. Kolonya ve türevleri: Limon ya da tütün kolonyalarını duymayan, kullanmayan olmamıştır. Aslında kolonyalar da parfüm türündendir fakat esansları çok düşük olduğu ve kalıcılığı olmadığı için kullanımı parfüm olarak tercih edilmemektedir.

Sonuç olarak eğer kalıcı bir parfüm tercih ediyorsanız, satın alacağınız yerden EDP parfüm tercih etmelisiniz. Bazı insanlar parfümlerini yanlarında taşımayı tercih eder ve eğer siz de parfümünüzü yanınızda taşımayı tercih ediyorsanız, EDT satın alabilirsiniz.

Erkek parfüm çeşitleri ile ilgili bilgi aktardık. Peki teninize en uygun ve en iyi erkek parfümleri nasıl ayırt edilir?

Teninize Uygun Erkek Parfüm Önerileri

Marka vermeyecek, direkt olarak size bir parfümün nasıl seçilmesi gerektiğini anlatacağız ki, bundan sonraki süreçte her daim bir parfüm satın alırken en iyi erkek parfüm önerileri yanınızda, aklınızda bulunsun.

Bir parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken üç aşama var; üçü de parfümü koklamakla, katmanlarını anlamakla ilgili. Hemen açıklayalım:

1. Katman: Parfümü ilk sıktığınız an aldığınız koku.

2. Katman: Parfümü sıktıktan sonra 1 dakika ile 30 dakika arasında aldığınız koku.

3. Katman: Parfümü sıktıktan sonraki 30 dakika ve üstü süresince aldığınız koku.

Üçüncü katmanda aldığınız koku size ilk iki katmandaki kadar güzel geliyorsa, parfüm teninize uyumludur! Teknik bilgi, sayfalarca kimya terimi ezberlemek yerine biraz yukarıda belirtmiş olduğumuz kalıcı özellikleri (EDP, EDT) bilmeniz ve katmanlarda aldığınız kokuların size hissettirdikleri yeterli olacaktır.

Bu makalemizde size marka ismi vermek istemedik. Bunun en büyük nedeni şu; Lacoste ya da Bvlgari parfüm önerip bunların en çok satan parfümler ya da en iyi erkek parfümü, parfümleri olduğunu belirtsek ve siz de katmanları denemeden, kalıcılıklarını kontrol etmeden bu parfümleri satın alıp memnun kalmamış olsanız, zarar etmiş olursunuz.

Bu makalemizde en iyi erkek parfüm seçimi nasıl yapılmalı ve teninize uygun erkek parfüm önerileri, çeşitleri ile ilgili bilgi aktardık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Çekici Erkek Nasıl Olunur?

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kimlere Yakışır?

Erkek Uzun Saç Modelleri

Sakal Modelleri – Popüler Modeller

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.