Sıradaki içerik:

Coronovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

e
sv

Erkekler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Erkekler İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bildiğiniz üzere erkekler ile kadınların cilt yapıları birbirinden oldukça farklıdır. Son yıllarda erkeklerin de cilt bakımına önem vermesi ortaya maalesef ki birçok yanlış yöntemin çıkmasına neden olmuştur.

Yanlış yöntemler ile yapılan cilt bakımı cildi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak yerini daha sert ve daha kötü bir hâle dönüştürebilmekte.

Bu yazımız içerisinde erkekler cilt bakımını nasıl yapmalı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Erkekler Cilt Bakımını Nasıl Yapmalı?

Yağlı, Kuru ve Karma Cilt Nasıl Olur?

Erkeklerin ciltleri kadınlara nazaran daha kalın olmasından dolayı oldukça özel bir bakım istemektedir. Kadınların cildi yağ üretimini 20’li yaşlar da azaltmaya başlarken erkeklerde bu oranın biraz daha ileri yaşlarda meydana geldiği görülmüştür.

Cildin sahip olduğu doğal yağın cilt yapısını korumaya yardımcı olduğu gibi cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağladığını söyleyebiliriz. Eğer cilt yağlanması konusunda sorun yaşıyor ve kuruluktan şikayet ediyorsanız bu dönemde en büyük yardımcınız nemlendiriciler olacaktır.

Erkekler İçin Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkekler, günlük cilt bakımına yeni yeni önem vermeye başladı. Bu nedenle hangi ürünü nasıl kullanacaklarına dair tam bir deneyim sahibi olmadıklarını görüyoruz. Güne iyi bir başlangıç yapmak için yüzünüzü iyi içeriklere sahip yüz temizleyicileri ile yıkamalısınız.

Özellikle kalıp sabun kullanımından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Kalıp sabunların içeriğine baktığımızda yüz için uygun olmayan birçok içeriğe sahip durumda. Bu nedenle kalıp sabunlardan ziyade cildin ihtiyaç duyduğu içeriklere sahip yüz temizleyici ürünler kullanmanız gerekiyor. Kalıp sabunların aynı zamanda cildin pH değerini bozabilecek, cilt sağlığında dengesizlikler meydana getirebilecek birçok içeriği de bulunmaktadır.

Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Erkeklerde Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olur

Cilt tipinize uygun ve en doğru yüz temizleyicisi bulduğunuza göre artık güne iyi bir şekilde başlayabilirsiniz. Yüz temizleyicisi alırken de dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Yüz temizleyici seçimlerinizi daha çok kir, yağ, ter ve diğer birikintileri temizleyen, cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandıran ürünlerden yana kullanınız. Aynı zamanda paraben ve sülfat içermemesine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Alkol İçeren Ürünlerden Uzak Durun!

Özellikle tıraş olduktan sonra birçok erkek kolonya vb. ürünler ile cildini temizlemeye çalışır. Bu durum cilt üzerinde büyük yanma ve batma hislerinin meydana gelmesine neden olur. Kolonya tıraş sonrasında iyi gelen bir içerik gibi gösterilse de tahrişe neden olan en büyük etmenler arasında yer almaktadır.

Tıraş sonrasında cilt bakımını yapabilmek için içerisinde alkol olmayan özel losyonlar almaya özen göstermelisiniz. Tahriş durumunu tamamen ortadan kaldırmak için kaliteli tıraş bıçakları kullanmalı, bir bıçağı sürekli olarak kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Peeling Yapımı 

Peeling, kadınlara özgü bir cilt bakımı olarak düşünülür. Oysa; erkeklerin cildi kadınlara nazaran daha kalın olmasından dolayı Peeling’e büyük oranda ihtiyaç duymaktadır. Peeling ile cilt üzerinde biriken ölü hücreleri temizleyebilir, gözenekleri açarak siyah notaların da azalmasını sağlayabilirsiniz.

Haftada birkaç gün yapacağınız Peeling cildinizde bariz olumlu etkiler meydana getirecektir. Daha önce hazırladığımız birçok yazı içerisinde erkeklerin ciltlerinde uygulaması gereken Peeling önerilerinde bulunduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Cildinizi Güneşten Koruyun!

Güneşten korunma durumu hem erkekler hem de kadınlar için geçerli bir durumdur. Özellikle günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren her birey güneş koruyucusu krem kullanmak zorundadır. Hele ki bahçecilik ya da şoförlük yapan kişiler, sürekli güneş ışığına maruz kalmalarından dolayı ciltlerinde leke oluşumları meydana gelecektir. Erken yaşlanma belirtileri yaşamak istemiyorsanız etki gücü yüksek bir güneş koruyucu krem almanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.