Sıradaki içerik:

Kalp Hastalıkları ve Beslenme Önerileri

e
sv

Erkekler İçin En İyi 7 Bıyık Modelleri

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bıyık modeli

Erkekler bıyık seçimi yaparken dikkat etmesi gereken başlıca kurallar, en çok tercih edilen bıyık modelleri, en popüler bıyık modelleri ve yüz tipine göre bıyık seçimi ve bıyık bakımı nasıl olmalı sizler için inceledik.

Erkekler için bıyık modelleri tarzını yansıtma konusunda oldukça iyi bir ipucudur.

Bu yüzden hiçbir erkek rastgele bıyık seçmez, kendisine yakışan ve uyum sağlayan bıyık modelini seçecektir.

Peki, yüz şekli, yaş ya da bunlara benzer kriterlere göre kimler hangi bıyığı seçmelidir?

En Popüler Bıyık Modelleri

Hangi bıyık modeli bana yakışır? sorusunu kendinize soruyorsanız,  kendi yüz hattınıza en uygun bıyık modelini seçmek için yazımızı okuduktan sonra seçiminizi yapın.

Klasik Bıyık

Bıyık denilince aklınıza ilk gelen klasik bıyıktır denilebilir. Üst dudakta uzayan bıyığın düzeltilerek bırakılmasıdır. Bu bıyık en çok kullanılan modeldir. Bu yüzden klasik olarak adlandırılmaktadır. Kolay, kullanışlı ve bakımlı görünmesi ile her erkeğe yakışan ve beğeni toplayan bir modeldir.

İnce Bıyık

Kenan Işık tarzı olarak bilinen bu model, artık filmlerde görmeye alışık olduğumuz, nostaljik bir modeldir. Üst dudakta yer alan bıyığın daha inceltilmiş ve dudak çizgisinin belirgin bir şekilde ortaya çıkarılmış halidir.

Uzun yüz şekline sahip olan erkekler için iyi bir seçimdir. Çünkü uzun olan bıyıklar yüzünüzü daha da uzun gösterecektir. Bu yüzden bıyıkları ince tutmak daha idealdir. Keçi sakal üstü kalem bıyık kullanımı oldukça uyumludur.

bıyık modeli

Posbıyık

Posbıyık herkes tarafından bilinen belirgin bir modeldir. Bıyığı yoğun olan kişiler tarafından tercih edilir. Dudak üstünde yoğun, kalın ve dudak çizgisini saran bir bıyık modelidir. Daha çok orta yaş ve üstü tarafından tercihe dilen bir modeldir.

Şevron Bıyık

Dudağın üst kısmındaki yoğun bıyık uçları hafif aşağı sarkmıştır. Bıyıklar çok uzun olmamakla birlikte dudak çizgisini hafifçe örtmektedir. Düzgün ve bakımlı görünen geniş bir modeldir.

Şevron bıyık tarzı günlük kullanımda çok sık görülür. Sakal ile birlikte kullanmayı arzuluyorsanız kirli sakal tercih etmelisiniz. Şevron bıyık ile çember sakal kullanımı oldukça ideal olacaktır. Bu şekilde bıyıklar daha ön planda görünecek, aynı zamanda sakal ile de bütünlüğü sağlayacaktır.

Uzun yüzler için bıyık tarzları arıyorsanız şevron tarzı bıyık oldukça avantajlıdır. Uzun olması ve dudak üstünü kaplaması ile yüzünüzün ortasında dolgun bir yer kaplayacaktır. böylece uzun yüzünüzü ortadan keserek daha kısa görünmesini sağlayacaktır.

Sanatçı Bıyığı

Uçları yukarı doğru kıvrılan bıyık tarzıdır. Salvador Dali’nin bıyık tarzı olduğu için sançtı bıyığı olarak bilinir. Günümüzde de daha çok sanatçılar tercih eder. Ressam, şarkıcı ya da modacılarda görülmeye alışık olunan bir modeldir. Bir nevi sanatçı kişiliğini yansıtmak isteyen kişilerce tercih edilir diyebiliriz. Hatta bu bıyığı kullanan kişilerin aynı zamanda fular kullandıkları da dikkatinizi çekecektir.

Oval yüz için bıyık modeli arıyorsanız sanatçı bıyığı doğru bir seçimdir. İnce ve kıvrımlı olan bıyık uçları sayesinde yüzü daha keskin ve erkeksi gösterecektir.

bıyık modeli

Kalem Bıyık

Bu bıyık modeli, dudak üstünde ancak dudak çizgisini kaplamayan bir modeldir. Genelde daha az bıyığı olan kişiler tercih eder. Uçları ise sivri durur ve iki üçgenin buluşması gibi bir görüntü sunar.

Kalın Bıyık

Üçgen yüz şekline sahip olan kişiler için kalın bıyık modelleri oldukça idealdir. Dar çeneyi daha geniş göstermek için geniş bir bıyık gereklidir. kalın bıyık ile dudak üstünü kaplayan ve hatta sakalınıza doğru sarkan bir bıyık modelidir. Böylece yüz hatlarınız daha keskin görünecektir.

Sakal ve Bıyık Kullanımı

Bazen bıyık tek başına tercih edilse de sakal ile birlikte kullanımı da oldukça yaygındır. Kalın bıyık modelleri için kalın ve uzun sakallar tercih edilirken, ince bıyık tarzları için daha kısa sakal modelleri tercih edilmelidir. Böylece daha temiz ve derli toplu bir görüntü sağlanacaktır. Sakal ve bıyık seçimi ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Bir diğer içeriğimiz olan sakal modelleri başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.