Sıradaki içerik:

Fast Food Ürünlerini Tüketmenin Zararları

e
sv

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedir?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

erkeklerde meme büyümesi

Erkeklerde meme büyümesi, çok sık görülmese de yine de karşılaşılan bir durum. Neden oluştuğu kesinlikle bilinmese de, belirli şüpheler bulunmaktadır. Uzmanlar genel olarak erkeklerde meme büyümesi probleminin hormonal dengesizlikler sebebiyle oluştuğunu belirtiyorlar.

Erkeklerde Meme Büyümesi

Genel olarak ergenlik dönemlerinde görülen erkeklerde meme büyümesi, yani jinekomasti, yine genel olarak birkaç yıl içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Çoğunlukla oluşabilecek tehlikeli bir durum düşünülmese bile, başka hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Daha ciddi bir sağlık problemini göstermemiş olsa dahi, sosyal ve psikolojik olarak birçok yönden oldukça büyük problemler yaşamaya neden olabilir.

İlaç kullanılarak da giderilebilme şansı bulunan erkeklerde meme büyümesi probleminin bilinen  en iyi tedavi yöntemi jinekomasti ameliyatıdır. Uzmanlar, bu rahatsızlığın herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan düzeltilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

3 tip jinekomasti vardır. Bunlar şu şekildedir:

 1. Glandüler: Büyüme yalnızca meme dokusunda gerçekleşir.
 2. Lipomatöz: Büyüme yalnızca yağ dokusunda gerçekleşir.
 3. Mikst (Karışık): Hem yağ hem de meme dokusunda büyüme görülebilir.

Jinekomasti genel olarak hormonların en dengesiz olduğu ergenlik dönemlerinde görünse de, altmışlı yaşlardan sonra da çok sık görülebilir. Sadece hormonal dengesizlik değil, bazı ilaçların yan etkileri sebebiyle de erkeklerde meme büyümesi problemi görülebilir.

Bu rahatsızlık tek bir memede ortaya çıkabildiği gibi, her iki memede de görülebilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedenleri?

Nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Ergenlikte oluşan hormonal dengesizlikler,
 • Yaşlılık,
 • İlaç yan etkisiyle,
 • Testis tümörleri sebebiyle,
 • Böbrek üstü bezi tümörleri sebebiyle,
 • Tiroid bezi problemleri nedeniyle,
 • Akciğer, karaciğer kanseri sebebiyle,
 • Karaciğer sirozu sebebiyle,
 • Bazı durumlarda amfetamin, alkol, steroid ve anti depresan kullanımı nedeniyle,
 • Aşırı kilo almak yüzünden.

Yukarıdaki saydığımız rahatsızlıklardan herhangi biri kesinlikle erkeklerde meme büyümesi rahatsızlığına yol açar demek yanlış olur. Aynı şekilde jinekomasti hastalığının yalnızca yukarıdaki sebeplerden ötürü oluştuğu da söylenemez. En sağlıklı bilgi, uzman hekimin muayenesi ve ilgili tetkiklerin yapılmasının ardından verilebilmektedir.

Jinekomasti hastalarının yüzde otuzluk (on hastadan üçü) kısmı hiçbir tedaviye gerek duymaz. Erkeklerde meme büyümesi, belirtmiş olduğumuz oranlarda kendiliğinden geçmektedir. Bu durum büyük bir ihtimalle hormonal dengesizlikleri göstermektedir.

Erkeklerde meme büyümesi, rahatsızlığının en net çözümü jinekomasti yani erkeklerde meme küçültme ameliyatı olmaktadır. Bu ameliyat ile göğüs yağları ya da fazla dokular alınmakta ve hasta, rahatsızlığından önceki sağlıklı görünüşüne kavuşmaktadır.

Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilen jinekomasti ameliyatından sonra, ekstrem durumlar meydana gelmedikçe hastane istirahati gerekmez. Her zaman olduğu gibi böyle bir operasyonun ardından da ameliyatı gerçekleştiren doktorun önerilerini göz ardı etmemek oldukça önemli.

Erkeklerde meme büyümesi problemi, jinekomasti operasyonu / erkeklerde meme küçültme işleminin ardından çok yüksek oranla tekrar etmemektedir. Fakat ameliyatı olan hasta aşırı kilo alır ya da çok sık kilo alıp verirse, tekrarlama olasılığı yükselir. Ama elbette öncesindeki kadar meme büyümesi beklenmez.

Eğer erkeklerde meme büyümesi problemi ile mücadele ediyor ya da bazı çekinceler duyuyorsanız, tedavinin, tek başınıza bu problemle mücadele etmekten daha basit olduğunu bilmenizi isteriz. Eğer göğüs yağları aldırma konusunu düşünüyorsanız, korkulacak bir işlem, operasyon olduğunu basitçe söyleyebiliriz. Bunun için uzman hekiminiz ile görüşüp gerekli tetkikleri yapmanızı öneririz.

Bu makalemizde sizlere erkeklerde meme büyümesi hakkında bilgi aktardık. Aynı zamanda erkeklerde meme küçültme ile ilgili de önemli detaylar sunmaya çalıştık. Umuyoruz ki bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

Diş Estetiği ve Porselen Lamina

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.