Sıradaki içerik:

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Öneri!

e
sv

Fast Food Ürünlerini Tüketmenin Zararları

avatar

Diyetisyen Betül TAŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir?

Var olduğumuzdan bu yana sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmek ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için Fast Food ürünleri tüketmemek gerekir.

Beslenmek, sadece karnımızı doyurmak tan ibaret değildir.

Vücudumuzun çalışması ve onarılması için gereken gıdaları doğru bir şekilde tüketmek gerekir.

Bu kavramı doğru bir şekilde öğrenen bireyler sağlıklı aileler oluşturur buda toplumun gelecekte daha sağlıklı bir yapıda ilerlemesini sağlar.

Beslenme sadece midemizi doyurmak adına sıradan bir eylem olarak görülürse yaşam kalitemizi düşürür ve pek çok problemi de beraberinde getirmiş olur.

Fast Food Nedir? Zararları Nelerdir?

Vücudumuzun her bir organının işleyişinde her türlü besinin farklı etkileri vardır. Bu yüzden besinlerin yararlılık derecesini ayırt etmeyi bilmeli ve aralarındaki ince çizgiyi dikkatlice gözlemlemeliyiz.

Hele ki günümüzde fast food yani hızlı hazır besinler hayatımızın tam ortasındayken. Fast food, Türkçe anlamıyla hızlı hazır besinler olan ve kısa bir sürede hazırlanıp tüketilecek hale getirilen yiyeceklerdir.

Hemen hemen bulunduğumuz her yerde bu tür hızlıca tüketime hazır besin Fast food ürünlere ulaşmak oldukça kolaydır. Fast food ürünleri bilinçsizce tüketmek temel besin gıdalarının yetersiz alınmasına sebep olur ve her yaş bireyin karşılaşabileceği sağlık sorunları meydana getirir.

Bu sebepten ötürü özellikle çocukları küçük yaşta eğitmek ve besinlerin içeriğini anlatmak oldukça önem taşır. Tabi çocukları eğitmek için ebeveynler olarak öncelikle kendimizi bu konuda bilinçlendirmemiz gerekir. Fast food ürünlerini bırakmak için 3 önemli nedeni bu yazıda sizinde paylaşmak istiyorum.

Çocuklar İçin Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Dünya da milyonlarca insan ellerinde olmayan sebeplerden ötürü açlık ve kötü beslenme koşullarıyla karşı karşıya gelerek sağlık sorunları yaşamaktadır. Maalesef ki bir o kadar insan da maddi imkanını sağlıksız besinlere harcayarak yine aynı sonuca ulaşmaktadır.

Günümüzde çocuklarımızın fiziksel, psikolojik ve zihinsel gelişimleri için sağlıklı beslenmeleri ve besinlerle ilgili doğru seçim yapmayı öğrenmeleri gerekir. İleri ki yaşlarda ekonomik özgürlüğüne kavuşan bireyler fast food ürünlerini hem kolay hem de ucuz olduğu için sıklıkla tercih etmektedir.

Unutulmamalıdır ki küçük yaşta kazanılan doğru davranışlar büyüdüğümüz zaman yapacağımız seçimlerde bizi zorlamayacaktır.

Vücut için önemli olan besin öğeleri; protein, yağ, karbonhidrat, mineral, vitamin ve sudan oluşur. Vücudun gelişmesi, onarılması ve düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan besin öğelerini uygun miktarda alınmasıyla yeterli ve dengeli beslenmiş oluruz.

Besin öğeleri vücudun gereksinimini karşılayamayacak düzeyde alınırsa yetersiz beslenme sonucu hastalıklarla baş edebilme zamanı uzar ve bununla beraber kolay hastalığa yakalanmış oluruz. Çünkü vücudumuzda yeterince enerji oluşmaması ve vücut dokularının yapılandıramamasından dolayı “Yetersiz Beslenme” meydana gelir.

Sağlıklı olmanın yolu; yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Fakat bu yolda ilerlerken sadece fast food tüketerek istediğimiz noktaya ulaşamayız. İyi bir hayat elde etmek istiyorsak işimize verdiğimiz önemi beslenmemize de vermemiz gerekir.

Fast Food Ürünlerini Tüketmemek İçin En  Önemli Nedenler?

Fast Food Zihin Sağlığını Tehdit Ediyor! Durmaksızın çalışıyoruz. İş hayatımızın yoğunluğu, ev temizliliği ve daha çok çalışmamız gerektiğine inandıran tüm duygular gün içinde sağlığımız için pek çok şeyi atlamamıza sebep oluyor.

Kendi sağlığımıza vakit ayıramadığımız gibi bizlerden örnek alan  çocuklarımıza da kendi sağlıksız yaşamımıza sürüklüyoruz. Fast-food gibi hızlıca hazırlanan ve kolay tüketildiğine inanılan besinler son zamanlarda bırakamadığımız bir bağımlılık haline geldi.

Öyle ki nasılsa okulda arkadaşlarından öğreniyor düşüncesiyle pek çok aile çocuklarının bu tarz yiyeceklerden aldığı tehlikeye gözlerini kapatıyor. Oysaki öğretmen ve beslenme uzmanlarından küçük yaşta öğrenecekleri her bir bilgi ileride bu bağımlılığı kontrol etmesini sağlayacak yapıyı oluşturacaktır.

Toplumun bu şekilde beslenme tarzının değişmesi araştırmacıların dikkatini çekmiş ve bu konuda çalışmalara başlanılmış. Bu araştırmalar sonucu fast food tarzı beslenen kişilerin alzheimer gibi bir çok hastalığa daha çabuk yakalandığı vurgulanıyor.

Çünkü  fast-food tüketimiyle beynimizin gelişiminde ihtiyaç duyulan yararlı yağların yeterince olmaması , pişirilme süresinde kaybedilen önemli vitamin  ve mineral kayıpları sağlıksız beslenmemize yol açıyor. Hem yetişkinler için hem de çocukların zihinsel gelişimleri için fast-food tüketimini sınırlandırmada oldukça yarar var.

Sadece Besin Değil Mikrop Yiyoruz!

Sadece fast food mekanlarında değil aslında dışarıda beslendiğimiz her alanda hijyen sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. Fast-food Türkçe anlamıyla hızlı hazır beslenme sistemi adından da anlaşıldığı gibi hızlı ve dikkatsiz bir biçimde hazırlanması pek çok insanın bağırsak sisteminde rahatsızlığa sebep oluyor.

Lif bakımından oldukça yetersiz olan fast food ürünlerinde kullanılan yağlar defalarca kullanılıyor ve bağışıklık sistemimiz sanki bir mikropla savaşıyor gibi tepki gösteriyor.

Dünyaca tanınan ve fast food zincirine sahip olan markanın etlerinden sağlığımızı tehdit eden mikropların olduğu çok kısa bir süre önce komuoyuna sunulmuştu. Fast food yiyecekleri hazırlanırken hayvanların yetiştirilişinde ki yanlışlardan, hijyen ortamından yoksun depolanma ve pişirilme koşulunu anlatan pek çok haber izlemiştik.

Fakat tüm bu canımızı sıkan ve bizi hayrete düşüren haberlerden kısa bir süre sonra aynı markanın önünde uzun kuyruklar oluşturmaya başladık. Özellikle çocukların ilgi gösterdiği ve yetişkinlerde de bağımlılık haline gelen bu mekanları sıkça denetlemek ve hijyen kontrolü sağlamak için HACCP kurallarına uygun olarak hareket etmekte yarar vardır.

Fast Food Tüketiminin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Fast food hızlı bir şekilde hazırlanıp bize sunulduğu gibi kısa süre için vücudumuzda enerji sağlar. Bu şekilde beslenmek çabuk acıkmamıza ve fazlaca kaloriye sahip olmamıza sebep olur. Fast food  tüketmek istenmeyen kiloları da beraberinde getirir.

Kilo artışındaki bu ilerleme zamanla obeziteye dönüşür ve bu hastalıkla beraber pek çok hastalığını da yanında getirir. Fast food ürünlerinin depolamasından pişirilmesine kadar gördüğü sağlıksız işlemler sağlığımızı tehdit ediyor.

Sadece bu kadar değil Fast Food yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri ve yağların kullanımı da diğer problemlerden.Küçük büyük demeden bağımlılık haline getirdiğimiz bu besinlerin başımıza neler açağını bilmekte fayda var.

Fast food içindeki katkı ürünleriyle ve hangi sağlık koşuluyla pişirildiğini bilmediğimiz ürünlerdir. Büyük bir zevkle yediğimiz kızartmalar ve burada kullanılan yağları düşünmeksizin kendimize hatta çocuklarımıza sunduğumuz tabaklar ileride bize kanseri tetikleyen bir sorun haline gelebilir.

”Elbette fast food ürünün yanına yakışan asitli bir  içeçektir” diye düşünceniz varsa; uykusuzluk ve tansiyon gibi birçok hastalığada davet çıkartıyorsunuz demektir.

Sağlıklı Fast Food Tüketilebilir Mi?

Fast-food tarzı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak istemiyorsanız daha sağlıklı seçeneklerle menünüzü tamamlaya bilirsiniz. Daha küçük porsiyonlar tercih edebilir ya da menünüzü bir başkasıyla paylaşabilirsiniz.

Patates ve pilav içeren menü seçeneklerinden sadece bir tanesini tercih edebilir hamburger gibi yanında ek olarak patates kızartmasıyla gelen ürünlerden vazgeçebilirsiniz. Bu tarz yiyeceklerin yanında en çok tercih edilen gazlı içeceklerin yerine ayran ve ya su gibi daha sağlıklı içecekleri tüketebilirsiniz.

Çocuklarınızın fast-food alışkanlıklarını bırakmaları için evde sağlıklı ürünler hazırlayabilirsiniz. Dışarıda hızlı bir şekilde hazırlanan ve besin değerlerini kaybeden ürünleri evde sağlıklı bir şekilde oluşturmak oldukça basit.

Örneğin kızartma yerine fırında baharatlanmış az tuzlu patates yapabilir kaliteli seçilmiş etten pişirme yöntemine uygun daha sağlıklı ve bol sebzeli bir hamburger hazırlayabilirsiniz. Küçük yaşta sağlıklı seçimler yapmayı öğrenen çocuklar ileri ki yaşta daha bilinçli olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.