Sıradaki içerik:

Diş Estetiği ve Porselen Lamina

e
sv

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Birçok iş arayan insanın aklından aynı soru geçmiştir; iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İş görüşmesinde nasıl konuşulur? Nasıl giyinmek gerekir? Elbette tüm bu soruların yanıtları var ve bu makalemizde, sizler için iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2017 yılı itibariyle Türkiye’deki işsiz ve 15 yaşından büyük olan birey sayısı 3 milyon 225 bin. Hal böyle olunca hem iş değiştirmek isteyenler hem de iş arayanların iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Çünkü rakibiniz ne kadar fazlaysa, istediğiniz işi elde etme şansınız da o kadar düşüyor.

İnsan kaynakları görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi aktarmadan önce, eğer iş verenin ilanındaki yeterliliklere sahipseniz (okul, dil, beceri gibi), rakiplerinizden sıyrılarak ön plana çıkmanızın hiçte zor olmadığını söylemek isteriz. Aşağıdaki öneriler gözünüze çok basit gibi görünebilir ama emin olun, oldukça etkililer.

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Tavsiyeler

İlk izlenim çok önemli. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun yanıtı, kesinlikle ilk otuz saniyedir! Çünkü birçok iş görüşmesi ilk dakikadan sonuçlanıyor. Çünkü iş görüşmesine verdiğiniz önem, işinize verdiğiniz önemi temsil ediyor. Giyiniş, konuşma, selamlama oldukça önemli. Eğer maddeler halinde tavsiye verecek olursak:

 • Göz temasından kaçınmayın.
 • Suratınızı asmayın!
 • İşi almak için istekli olduğunuzu gösterin.
 • Kesinlikle dakik olun. Eğer iş görüşmesine geç kalacak ya da gidemeyecekseniz sebebini söyleyerek haber verin.
 • Karşınızdaki kişi negatif olsa da siz gülümsemenizi sürdürün.
 • Maaş beklentiniz sorulduğunda, mümkünse karşı taraftan bir teklif gelmesini bekleyin.
 • Giyiminize özen gösterin.
 • Beden dilinize dikkat edin.
 • Sadece size sorulan sorulara yanıt vermeyin, siz de işle ilgili sorular sorun.

Görüşmeler genel olarak iş verenin (insan kaynakları ekibinden birisi ya da patronun kendisi olabilir) yönlendirmesiyle ilerlemektedir. Bu nedenle yapacağınız görüşmede neler konuşulacağını önceden bilmeniz imkansız gibi görünüyor. Bu noktada en önemli konu, her şeye hazırlıklı olmak. Peki nedir bu “her şey?” Hemen yanıtlayalım.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • “İşi neden size verelim?” Oldukça klasik bir soru. Elbette yanıtınız karşınızdaki insanlara göre değişebilir ama burada yapmanız gereken, iş için yeterliliklerinizi ortaya akıcı ve net bir şekilde koyarak deneyimlerinizden söz etmek. Mesela bir yazılımcıysanız ve IBM’de çalıştıysanız, bunun üzerinde biraz durmanız da hiçbir sakınca yok!
 • Direkt olarak kendinizi ve kariyerinizi anlatmanız istenebilir. “Kendinizden bahseder misiniz?” Sorusuna direkt olarak iş hayatınızdan başlamayın! Bu, karşınızdaki insan için iş hayatından başka hiçbir şeye sahip olmadığınız izlenimini uyandırabilir. Önemli konuları (doğum tarihi, evlilik, çocuk durumu, hobiler ve iş dışında başarılı olduğunuz şeyler) özetledikten sonra iş hayatınızla ilgili konuşmaya başlayabilirsiniz!
 • İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında teknik sorular ve bu sorulara verilen yanıtlar başı çekiyor. Birçok firma kendine özel bir takım sorular, münazaralar hazırlıyor. Elbette bu soruları önceden bilmek çokta mümkün değil. Bu yüzden iş bu noktada sizin becerilerinize kalıyor. Bir örnek vermek gerekirse, iş görüşmesine gelen beş kişiyi bir masa etrafında toplayıp bir soru sorarak yorumlayarak cevap vermeleri isteniyor. Bazen bu soruların doğru yanıtları bile olmuyor! Amaç, hızlı düşünme yorumlama yeteneğinizi sorgulamak.

Yukarıdaki küçük ama çok etkili ayrıntılara dikkat etmeniz durumunda iş görüşmeniz genel olarak olumlu olacaktır. Eğer mesleki yetersizlik, eğitim düzeyinin aranan şartlardan daha düşük olması gibi durumlar söz konusu değilse, birçok iş görüşmesi gerçekleştiren insandan daha başarılı bir iş görüşmesi gerçekleştirmiş olabilirsiniz!

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler çok gibi görünebilir ama emin olun hepsi birbirinden önemli detaylar. Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler!


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri

Çekici Erkek Nasıl Olunur?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.