Sıradaki içerik:

Erkeklere Özel Teknoloji

e
sv

Tıraş Olurken Jilet Mi? Makine Mi? Kullanılmalı

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

jilet mi makine mi

Erkekler için hep aynı soru; jilet mi makine mi? Bu soruya yanıt vermek için birçok sebep sıralanabilir ama bu makalemizde hem görünüş hem de rahatlık bakımından jilet mi makine mi daha sağlıklı ve yararlı olur?sorusunun yanıtını vereceğiz.

Öncelikle genç arkadaşlarımızın aklına takılan ve sürekli yanıt aradıkları bir soruya yanıt verelim; jilet mi yoksa makine mi sakal çıkarır?

Genel olarak buna yanıt jilet olsa da biz genç dostlarımıza bir öneride bulunacağız; her şeyin zamanı var.

Sakal çıkartmak için türlü yollar denemenize gerek yok.

Biliyoruz, sakallı olmak oldukça güzel bir görünüme sebep olabiliyor ama emin olun yarım çıkan sakallar öyle değil. Doğal olarak uzamasını bekleyin!

Jilet mi makine mi? Aralarındaki Fark Nedir?

Son zamanlarda çok büyük bir yanılgı var; tüm kadınların kirli ya da uzun sakaldan hoşlandığını zannetmek. Emin olun birçok kadın sakalsız erkekleri de beğeniyor. Bir erkeği beğenmenin en önemli faktörü sakal değil.

Fakat derseniz ki, “benim kültürel anlamda bir eksiğim yok, kibar, romantik ve anlayışlı bir adamım,” işte o zaman saç, sakal gibi faktörlere kafa yormaya başlayabilirsiniz.

Peki diyelim ki saç, sakal gibi faktörlere kafa yormanız gerektiğine karar verdiniz, tercihiniz ne olacak? Jilet mi makine mi? Hemen inceleyelim.

Popüler Sakal Modelleri isimli makalemizi okuyarak en güncel sakal modelleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Jiletle tıraş olmak:

jilet mi makine mi - jilet

jilet mi makine mi – jilet

Askerliğini yapanlar, memurlar ya da özel şirkette çalışsa dahi sakal tıraşı olmak zorunda kalanlar bilirler; her sabah ya da iki günde bir tıraş olmak yorucudur! Evet, gerçekten de öyledir ama tıraş losyonunu sürdükten sonra insanın suratı ferahlar. Peki jiletle tıraş olmanın dezavantajları var mı? Elbette var.

Eğer düz bir şekilde (tek bir yöne doğru) tıraş olmazsanız, sakallarınızın uzadıkları yön farklı olabilir ve bu durum git gide tıraş olmanızı zorlaştırırken, aynı zamanda sakal uzatacağınız zaman bakımsız bir görünüm verir.

Fakat güzel bir yanı var ki rahatlıktır; yatarken, partnerinizi öperken “zımpara” etkisi yaratmaz (kadınlar şikayetçi olabiliyor). Sigara kullanıyorsanız sakallarınıza koku sinmez! Yemek yerken bıyıklarınıza takılmaz! Aynı zamanda partneriniz de sürekli öpme isteği uyandırabilir.

Dezavantajlarına gelince, minyon bir görünüşünüz varsa çocuk gibi olabilirsiniz. Uzun zaman sonra tıraş olduysanız, arkadaşlarınız sizinle eğlenebilir. Eğer tıraş olma konusunda pek becerikli değilseniz, yüzünüzde kesikler oluşabilir. Tıraş köpüğü, losyon, jilet gibi masraflar çıkartır ki insanlar tıraş makinesini pahalı bulsa da, küçük bir hesapla jilet ile tıraş olmanın daha pahalıya mal olduğunu görebilirsiniz.

Makine ile tıraş olmak:

En önemli avantajı, uzun sakallarınızı tamamen kesmek zorunda olmamanız. Dilediğiniz boyda kısaltma uygulayabilirsiniz. Birçok insan için jilet mi makine mi sorusunun yanıtı sırf bu sebepten ötürü tıraş makinesi olmaktadır.

jilet mi makine mi - makine

jilet mi makine mi – makine

Hangi yöne doğru tıraş olduğunuzun bir önemi yoktur, çünkü kökten kesim yapılmaz*. En kısa kesim bile yüzünüzde erkeksi bir hayalet sakal bırakır (çok küçükte olsa görünür).

Pratiktir, her zaman her yere götürebilirsiniz. Acil bir işiniz varsa tıraş süresi, jiletle tıraş olmaktan çok daha kısadır. Ayrıca zımpara etkisi göstermeyecek kadar uzun (kirli sakal) birçok kadın tarafından beğenilmektedir.

Dezavantaj olarak temizlemesi gösterilebilir ki oldukça sinir bozucu olabiliyor. Eğer satın almayı düşünüyorsanız, yıkanabilen makinelerden almanızı öneririz.

*Burada bir uyarıda bulunmamız gerekir. Bazı tıraş makineleri döner bıçaklara sahiptir ve yüzünüzde gezdirerek tıraş olursunuz. Bu tip makineler sakallarınızın çıkış yönünün değişmesine sebep olabilir ama çok tercih edilmezler.

Jiletle tıraş olurken ve olduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • SADECE KENDİ JİLETİNİZİ KULLANIN!
 • Köpük kullanın,
 • Köpüğü sakal bölgelerinize yaydıktan sonra otuz saniye kadar bekleyin ki sakallarınız yumuşasın,
 • Jileti yüzünüze tek bir yönde sürün,
 • Jileti çok bastırmayın,
 • Tıraş bitince suratınızı ılık suyla durulayın,
 • Eğer mümkünse alkol içermeyen ya da hafif losyonlar kullanın,
 • Eğer mümkünse losyon değil krem kullanın.

Jilet mi makine mi sorusunun yanıtı elbette size kalıyor. Biz, elimizden geldiğince avantaj ve dezavantajlarını sunduk. Umuyoruz ki makalemiz faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.