Sıradaki içerik:

Diş Gıcırdatmanın Zararları ve Tedavi Yöntemi!

e
sv

Kalp Hastalıkları ve Beslenme Önerileri

avatar

Diyetisyen Betül TAŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kalp Hastalıkları

Ülkemizde sağlık sorunlarında en sık rastladığımız hastalıklardan ilk akla gelen kalp hastalıkları dır.

Kalbimiz anne karnından beri çalışmaya başlayıp hayatımız bitine kadar durmadan çalışmaya devam eder.

Zorlu yaşam koşulları, stresli iş hayatı, duygusal baskılar, sağlıksız ve hareketsiz yaşam koşuluyla kalbimizi yormaya devam ederiz.

Kalp Hastalıkları ve Nedenleri?

Kalp hastalıkları oldukça geniş bir nüfusu etki altına alırken araştırmalara göre erkeklerde görülen kalp krizi riski kadınlara göre daha fazladır.

İki cins için önemli olmakla birlikte eğer önlem alınırsa karşılaşma riski azalır ve ya kalp hastalarını sorunsuz bir şekilde geçirmemizi sağlar.

Kalp hastalıklarının birden çok nedenle oluştuğu gibi farklı türleri ve tanımları vardır. Kalp kaslarının zayıflamış olması, görevini eskisi gibi yerine getirememesiyle kalp adalesi  rahatsızlığı oluşur.

Kalp krizi ise atar damarların tıkanması ve  yeterince oksijenin ulaşamaması sonucunda kendini gösterir. Kroneralter hastalığı da yağlı tuzlu besinlerdeki maddelerin kalbi besleyen atardamarların çevrelerini tıkaması sonucu kendini gösterir.

Kalp Hastalıklarının Sebepleri?

Nüfusun büyük bir bölümü kalp hastalıklarıyla karşı karşıya gelmektedir. Bu risklerin beslenme ve hareketsiz yaşam biçimiyle oldukça bağlantılıdır.

Kalp damar hastalıklarının sebepleri arasında hastaların doymuş yağ çeşitlerini (katı yağ gibi) gereğinden fazla tüketmeleridir. Aşırı tuz tüketimi de kalbe zarar verir.

Sebze, meyve, tahıl gibi ürünlerden yetersiz beslenmek kalp damar hastalıklarının oluşmasını tetikler. Bireylerde sigara ve alkol tüketimi kalbe zarar veren diğer önemli faktörlerdir. Bunların yanında genetik faktörler ve stresli yaşam tarzı da rol oynar.

Kalbimiz hastalanmadan önce vücudumuzu uyarı gönderiyor olabilir. Göğüste baskı hissetmek, eskiden yürüdüğümüz yolları yürürken ya da yukarı çıkarken zorlanmak. Sol parmakta ve bilekte uyuşma ve ağrı gibi rahatsızlıklarla kendini gösteriyor olabilir.

Bu tip uyarılara dikkat etmekte fayda vardır.  Kişinin doktoru ve beslenme uzmanıyla birlikte hareket etmesi ve nasıl besleneceğini öğrenmesi oldukça önemlidir.

Kalp Hastaları İçin Beslenme Tavsiyeleri

Araştırmacılara göre sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi kalp riski oluşmasını engellemektedir. Kalp hastalıklarında kişiye uygun beslenme programı oluşturulur. Kalp hastalarının uzak durması gereken besinler ise;

 • Katı yağlar, kuyruk yağları..vs.  yemeklerde kullanımı dikkat edilmeli
 • Deniz ürünlerinden; karides, kalamar gibi besinler.
 • Hamur işleri, kekler, pastalar ve ya kurabiyeler gün aşırı yenilmemeli ve kahve,çay gibi içeceklerin yanında yemeye alışkanlık haline getirilmemeli
 • Sigara ve alkol tüketimi kalp hastalıkları riskini oluşturur.
 • Aşırı kahve tüketimi kalp çarpıntılarına sebep olabilir.
 • Besinler kızartılarak yenmemeli.
 • Sakatatlar; karaciğer, dalak, böbrek, beyin,dil.. İşlenmiş etler; sucuk, sosis, salam, pastırma tüketimine dikkat edilmelidir.

Kalp Dostu Yiyecekler;

 • Kalbimizi korumak adına çeşitli besinleri belirli miktarda beslen menümüze eklemekte fayda vardır. Sardalya, somon ve ton balığı gibi omega 3 yağ asitlerinden zengin besinler kalbimizi korumaya yardımcıdır.
 • Kırmızı ve mor meyveler olarak bildiğimiz ve tüketmeyi sevdiğimiz; çilek, nar, kiraz, böğürtlen  gibiantosiyanin  meyveler  kalp hastalıklarından koruyan diğer besinler
 • Ceviz  vitaminler, demir, çinko, potasyum, magnezyum gibi zengin içeriğiyle vücudumuz için önemlidir. Damar sertleşmesini önler ve kan kolesterol seviyesini düzenler.
 • Çikolatanın kalbe iyi geldiği haberi hepimiz için sevindirici haber. Yalnız çikolata seçilirken bitter olmasına dikkat edin.
 • Tahıllar ve kuru baklagiller antioksidan içerirler. Posa içeriği kan şekerinin yükselmesini yavaşlatarak damarları korur.
 • Süt ve süt ürünlerinin de içeriğinde prebiyotik ve kalsiyum kalp sağlığını korur. Fakat yağ içeriğine dikkat edilmesi gerekir.

Kalbimize yararlı olduğunu düşündüğümüz bu besinlerin de miktarlarına dikkat etmeliyiz. Faydası var diye bol bol tüketmek doğru değildir.

Bu konuda beslenme uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Kişinin beslenmesi kadar hareketli bir yaşam biçimini benimsemesi ve stresten uzak durması da gerekir.

İş hayatında ya da ilişkilerimizde yaşadığımız sorunlara ara verip kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan uğraşlar bulup günün belirli saatlerinde kalbimizi dinlendirebiliriz. Çünkü kalp hastalıkları çok riski ayrıca kalbi korumak sevdiklerimizi de korumaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.