Sıradaki içerik:

Sakal Bakımı

e
sv

Kariyer Sahibi Olmak

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kariyer sahibi olmak

Kimi kariyer sahibi olmak ister, kimi evde iş imkanları araştırarak sakin bir hayat sürmek. Sizin için önemli olan hangisi? Kariyer sahibi olmak ile evden çalışmak arasında bir seçim yapmak zorunda olsanız, hangisini seçersiniz? Makalemizi okumadan önce yanıtınızı belirlemenizi ve yorum olarak kullanıcılarımızla ve bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Kariyer sahibi olmak hangi anlama gelir? İyi para kazanmak ya da para kazanmanın yolları hakkında bilgi sahibi olarak zamanla bir işveren ya da müdür, genel müdür olmak mıdır? Şüphesiz, bu şekilde tanımlayabiliriz. Peki hiç kariyer sahibi olabilmek için atacağınız adımların, varacağınız yerin size gerçekten de uygun olup olmadığını düşündünüz mü? Özellikle erkeklerin üzerindeki bu kariyer baskısı git gide artıyor; birçok kadın “kariyer sahibi bir bey” ile beraber olmayı, ömrünü geçirmeyi arzuluyor. Nasıl kariyer sahibi olunur? Gelin beraber inceleyelim.

Kariyer Sahibi Olmak Nasıl Mümkün Olur?

Birçok insan için bu sorunun yanıtı iyi bir eğitim olacaktır ve çoğu zaman bu yanıt yeterlidir. Fakat hepimiz biliyoruz ki çok büyük firmaların lise mezunu genel müdürleri ya da açıktan dış ticaret bitirmiş olan patronları olabiliyor. Peki bu nasıl mümkün olur?

Üniversite eğitimi alarak para kazanmanın yolları hakkında bilgi edinen çoğu bireyin amacı öncelikle sigortalı bir işe girmek ve zamanla yükselmek olacaktır. Fakat özellikle beyaz yakalı diye tabir edilen çalışan kesim içerisinde yükselmek, rakip fazlalığı sebebiyle biraz zorlayıcı olabiliyor. Bu durumda sizi, bildiğiniz yabancı diller, eğitim seviyeniz ve okulunuz ön plana çıkartabilir. Fakat iyi bir okul, iyi bir eğitim demek her zaman iyi bir kariyer sahibi olmak anlamına gelmiyor. Sizden daha kolay kazanılan bir üniversiteden mezun olmuş bireyler, bazı durumlarda sizden daha iyi mevkilere gelebilir.

Özellikle perakende mağazacılık sistemlerinde eğitim düzeyinden çok deneyim ve yetkinlik ön plana çıkıyor. Kasiyer ya da reyon görevlisi olarak başlanan bir işe genel müdür olarak veda etmek gayette mümkün. Bu durum elbette yapılan işin temelden öğrenilmesi sebebiyle mümkün. Fakat vasıfsız olarak tabir edilen, herhangi bir iş kolu için deneyim sahibi olmayan bir bireyin bir yazılım firmasında müdür pozisyonuna gelmesi, oldukça zor.

Kariyer sahibi olmak, özellikle de özel sektörde, bir takım olaylara veya seslere kulak tıkamayı gerektirebilir. Yani eğer kariyer sahibi olmak, tatmin edici miktarda para kazanmak istiyorsanız, eğitim durumunuzun ve yabancı dilinizin yeterli olmasının yanı sıra, üstlerinizin taleplerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeyi de öğrenmelisiniz. Özel sektörde muhalife çoğu zaman yer olmadığını unutmayın.

Kariyer Sahibi Olmak İçin Çaba Göstermek

Eğer gerçekten geleceğinizi garanti altına alabilecek bir işte çalışarak kariyer yapmak istiyorsanız, sabırlı ve çalışkan olmanızın yanı sıra bir şeyleri görmezden gelmeniz de gerekecektir. Elbette burada kariyer sahibi olan bireyleri yermek amacında olmasak bile kariyer sahibi olmak arzusuyla yanıp tutuşanlara küçük bir uyarıda bulunmak görevimiz; işveren ya da müdür olan bireyler zaman zaman sinirli bir tavır takınabilir ya da size düşmanca gelen bazı tavırlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum tamamen işlerin sorunsuz ilerlemesi için gerekli olan bir davranış şekli olarak görünse de, çoğu zaman egosal çarpışmaların ürünüdür.

Yani kariyer sahibi olmak için çaba göstermek demek, yaşanacak ruhsal çarpışmalar anlamına da geliyor. Özellikle eğitim düzeyi ve insanların yaşamdan beklentileri arttıkça, bencilliğe kayan bir kendini düşünme durumu yanında egoyu getiriyor. Ne yazık ki bu her ülkede, her zaman böyle ve uzun bir süre de böyle olacak gibi.

Eğer iyi bir kariyer sahibi olmak amacı güdüyorsanız, eğitiminizi tamamlamalı, en az bir, tercihen iki yabancı dil bilmeli ve problem çözme, kriz yönetimi gibi becerilerinizi arttırmalısınız.

Bu makalenin amacı, kariyer sahibi olmak arzusu duyan bireylerin yol alırken karşılaşacakları bazı güçlükler hakkında bilgilendirilmesi amacıyla kaleme alınmıştır.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Girişimcilik Proje Örnekleri

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.