Sıradaki içerik:

Kuru ve Gergin Ciltler İçin Tıraş Tüyoları

e
sv

Masa Tenisinde Kazandıran Beş Taktik 

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

masa tenisi taktikleri

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenin ve spor yapın sözü vazgeçilmez bir kural haline geldi. Herkesin yapabileceği düzenli yürüyüş alışkanlığından başka pinpon olarak bilinen masa tenisinde kazandıran taktikler her yaşta ve her yerde yapılabilecek spor olarak ortaya çıkan bu sporu zevkli hale getiriyor. Üstelik masa tenisi oynarken oldukça eğlenebileceğiniz bir çeşit oyun olarak kabul edilebilir. El ve yüz uyumunun artması, çeviklik sağlaması ve en önemlisi bir saatlik masa tenisi oynamanın sonucunda 400 kadar kalori yakılması diğer avantajlarıdır.

Masa Tenisinde Kazandıran Taktikler

Masa tenisi nasıl oynanır, masa tenisinde kazandıran taktikler nelerdir gibi soruların cevabını ise zaten basit olan oyun kurallarını öğrenerek ve zamanla ustalaşarak bulabilirsiniz.

Rakipten daha uzun süre topu oyunda tutmaya dayanan masa tenisinde öncelikle raket tutmaya alışılır. Zaten minyatür tenis olan masa tenisinin taktikleri içinde;

 • Uygun raket tutuşunu bulmak,
 • Rakibini izleyerek onun nasıl raket tuttuğunu ve oynadığını gözlemlemek,
 • İyi servis atabilmek,
 • Oyuna odaklanmak,
 • Ellerden başka ayal hareketlerini de geliştirmek vardır.

masa tenisi

Masa Tenisinde Raket Tutma

Ele rahatça oturacak şekilde yapılmış masa tenisi raketlerini en rahat şekilde tutmalısınız. Genelde işaret parmağı raketin gövdesini dıştan saracak ve yukarıda kalacak şekilde bütün raket sapı kavranır. Topu nasıl en rahat karşılayacağınızı düşünün.

Sonrasında forehand ve backhand gibi önden ve arkadan vurma biçimlerini geliştirmeniz gerek. Uygun servislerle topu oyuna sokarsınız, sonrasında topu düşürmeden oyunda tutmalısınız. Masanın belirli yerlerine kazandıracak şutlar atmak ve rakibi bunları karşılayamaz durumda bırakmak masa tenisinde kazandıran taktikler içindedir. Böylece onu masa etrafında dönmeye zorlarsınız.

Değişik Vuruşlar Denemek

Aynı vuruş biçimlerinde ısrarcı olmayın. Değişik yönde ve hızda vuruşlar denemek (ama bunun içinde sizin kendi raketinize iyice hakim olmanız gerekiyor) her zaman sonuç verir ve masa tenisinde kazandıran taktikler arasında öğrenilecek kurallar arasındadır. Masanın değişik yerlerini görmeyi ve kullanmayı öğrenin. Bu da rakibi izlemekle paralel ilerler.

Sinema tarihi içinde sevilen filmlerden biri olan Forrest Gump’da baş kahramanımız masa tenisinde dünya şampiyonu oluyor ve bu alanda çok güçlü olan Çinlileri bile yeniyordu. Bunu nasıl yapıyorsun diye sorduklarında ise toptan gözümü ayırmıyorum şeklinde cevap vermişti. Konsantrasyon masa tenisinin olmazsa olmaz kuralları içindedir. Ama bu arada kendi dayanma gücünüze göre oynamayı unutmayın. Sonuçta Forrest Gump olmak için uğraşılmıyor.

masa tenisi

Servis Atabilmek

Üzerinde oyun oynanan masa 1,525 metre genişliğinde, 2.74 metre uzunluğunda ve 76 cm. yüksekliğindedir. Bu masaya top servis atılarak sokulur. Servis daima atana avantaj sağlayan bir durumdur. Bu yüzden masa tenisinde servis atma masa tenisinde kazandıran taktikler arasındadır. Servis iyi atılmışsa topun tekrar size geleceği üçüncü vuruşta sayı yapma ihtimaliniz çok fazladır. Rakip ne kadar güçlü olursa olsun bu durum her zaman avantaj sağlar.

Neden Masa Tenisi?

Yeni Başlayanlar için oynama şekilleri üzerindeki bu konulardan başka masa tenisinin sağlayacağı faydalar üzerinde de durmak gerek. Masa tenisini arabalara yapılan rot balans ayarının vücuda uygulanması olarak düşünebilirsiniz. El, yüz ve ayak uyumu sağlanır, refleksler hızlanır. Ve tabi reflekslere paralel olarak düşünme yeteneği de hızlanacaktır.

Taktik yapabilme, planlama gelişir. İşin başında raketle havayı dövebilirsiniz ama bıkmadan denerseniz zamanla kazanılan refleksler şaşırtıcı olacaktır. Bu oyunla birlikte çok sayıda arkadaşlıklar da kuruluyor. Özellikle gençlerin yetişmesi için ideal sporlardan birisidir. Duruma bağlı olarak bedensel engelliler bile oynayabilmektedirler. 2004 Amerika Şampiyonası kazanan Çinli oyuncu 46 yaşındaydı. Bu da masa tenisinin her yaşta yapılabileceğinin örneğidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.