Sıradaki içerik:

Beyaz Pantolon Nerede? Nasıl Giyilir? Kombini Nasıl Olur?

e
sv

Pump Etkisi Nedir? Nasıl Oluşur?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pump Etkisi Nedir?

Pump etkisi vücut geliştirme sporuna başlamak isteyen kişilerin karşılarına son zamanlarda oldukça fazla çıkmaya başlamış durumda.Egzersiz videoları izlediğinizde programın sonuna doğru birçok sporcunun kasları patlayacak gibi görünür.

İşte bu durumun meydana gelmesine neden olan duruma pump etkisi denir.

Birçok spor uzmanı, kalıcı kas gelişimi meydana gelebilmesi için pump etkisine önem vermek gerektiğinden bahseder.

Pump Etkisi Nedir? Bilinmesi Gerekenler!

Kaslarını büyütmek isteyen kişiler, pump etkisi oluşturabilmek için ağır egzersiz programları yapmak gerekiyor. Kısa dinlenme süreleri ile sürekli tekrarlar yapılarak yapılan çalışmalar, kaslarda ani olarak büyük şişkinliklerin meydana gelmesini sağlayacaktır.

Burada kişilerin dikkat etmesi gereken tek bir konu bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda yüksek kas ağrıları hissedilecektir. Pump etkisi ile vücut geliştirme yapan kişilerin hissedilen bu ağrılara dayanıklı olması gerekiyor.

Pump etkisi, herhangi bir ağırlık kaldırıldığında kas boyutunda ortaya çıkan geçici bir artıştır. Sürekli olarak belirli hareketlerin tekrarı sırasında verilen ara sürelerinde görünür.

Kaslar çalıştığında dikkatli bakarsanız etrafında laktik asit gibi yan ürünler oluştuğunu görebilirsiniz. Ağırlık çalışırken ortaya çıkan bu durum, geçici kas hücrelerinin kalıcı hale gelmesini sağlamakta.

Pump Daha Fazla Kas Oluşturur Mu?

Kas gelişimi sağlayabilmek için hafif ağırlıklarla çalışmak da yeterli olmaktadır. Sürekli tekrar ve hafif ağırlıkta yorulan kaslar, ileri etapta istediğiniz seviyelere ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.

Pump etkisi ve Kas Oluşumu

Vücut Geliştirmede Pump etkisi ve Kas Oluşumu

Pump etkisi olmadan da kas geliştirilip geliştirilemeyeceği merak ediliyor. Central Florida Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucunda pump olmadan da etkili bir kas gelişimi yapılabileceğinden bahsedilmiştir.

Bu süreci daha hızlı hale getirmek, kısa sürede istediğiniz kaslara sahip olmak istiyorsanız antrenmanlarınız içerisinde az da olsa pump etkisi dahil edebilirsiniz.

Pump Etkisinde Kas Nasıl Oluşur?

Pump etkisinde kas oluşumu için 3 ana yolu bulunmaktadır.

 • Pump etkisinde kas gelişimi aşırı yük ve aşırı gelirim ile sağlanabilmektedir. Yapılan çalışmalar ile kasların gereğinden fazla gerginlik düzeyine maruz kalması istenilen yapıyı ortaya çıkacaktır.
 • Yapılan ağır antrenmanlar kas hücrelerinin uzamasına neden olur. Bu uzama sonucunda ortaya çıkan kas hasarı, kasların yırtılmasına neden olur. Hücreler, ortaya çıkan bu hasarı tamir ederken aslında daha güçlü ve daha büyük bir kas yapısının ortaya çıkmasına neden olur.
 • Pump etkisinin ortaya çıkan kas yorgunluğu kontrol mekanizmasının da değişmesine neden olacaktır. Bu yöntemle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler, artık kasları üzerinde mutlak hakimiyet kazanmaktadır.

Temel olarak ağır güç antrenmanları yaparak pump etkisi oluşturabilirsiniz. Bu tür antrenmanlar ile geri kalmış kas hücrelerinizi canlandırabilir, daha iyi görünümlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; benchpress setleri ile mükemmel bir göğüs kası oluşturabilirsiniz.

Fakat; omuz ve kas bölgeniz göğüs bölgenize nazaran daha zayıf kalacaktır. Pump etkisi ile beraber tüm bölgelerin eşit bir şekilde çalışarak gelişmesini sağlayabilirsiniz. Sürekli tekrar, sürekli tekrar ile artık kollarınızı kaldıramayacak duruma gelebilirsiniz. Bu durumda hissedeceğiniz ağrılar kaslarınızın gelişim gösterdiğinin bir göstergesidir.

Benchpress ilekol ve omuzlarda yeterli etkileşimi görememeniz durumunda alternatif seçenekler de belirleyebilirsiniz. Side lateral, raise, bicepscurl gibi egzersizler bu bölgedeki kasları güçlendirerek gelişmelerine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Eğer hedefiniz çok kısa sürede çok fazla kas geliştirmek ise şu formülü uygulamanızı tavsiye ederim; Egzersizlere ayırmış olduğunuz zamanın yaklaşık %80’lik kısmı ağır, güce dayalı antrenmanlara ayırmanız gerekiyor.

Bu antrenmanlar ile hedef bölgede büyük oranda ilerleme meydana getireceksiniz. %20’lik kısmı ise geri planda kalmış kas gruplarını harekete geçirmek için pump etkisi üzerine ayırmanız gerekiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.