Sıradaki içerik:

Sporcular İçin Kahvaltı Önerileri Ve Tarifleri

e
sv

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Uzman Yorumları

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Genç ya da yaşlı ayırt etmeksizin birçok erkeğin yaşamış olduğu ortak bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Saç dökülmesi kadınlar kadar erkeklerin de yaşamış olduğu en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle genç yaşta yaşanan bu sorun dış görünüşün oldukça olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Bu yazımız içerisinde saç dökülmesi nasıl engellenir sorusuna bazı önerilerde bulunmaya çalışacağız.

Birazdan dile getireceğimiz önerileri yerine getiren tüm erkekler, yaşamış oldukları saç dökülmesini kısmi olarak önleyebilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir.

Saç Dökülmesini Engelleyen 7 Yöntem

Saç dökülmesi nasıl engellenir konusunda bilimsel araştırma yapan birçok uzman oldukça değişik verilere ulaşmıştır. Saç dökülmesinin bariz bir nedeni olmayabilir.

Aşağıda vereceğimiz yöntemleri uygulamanız, saç dökülmesine neden olan etmenler ortadan kaldırarak saçların daha canlı ve daha güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Uyku Düzeni Oluşturun

Yapılan bilimsel araştırmalarda aşırı yorgunluk ve uykusuzluğun doğrudan saç dökülmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Eğer son zamanlarda saçlarımız çok fazla dökülmeye başladıysa ilk olarak kendimize düzenli bir uyku alışkanlığı edindirin. Düzenli uyku alışkanlığı saç dökülmesini önlediği gibi yaşam kalitenizi de artmasına olanak sağlayacaktır.

Omega 3 ve D Vitamin Takviyesi

Saç dökülmesini önlemek için kullanmanız gereken bazı takviye besinlere ihtiyacınız vardır. Özellikle Omega 3 ve D vitamini saçları güçlendirerek saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçmektedir. Eğer sürekli saçınız dökülüyorsa öğünleriniz içerisine balık vs. Omega 3 içeren besinler eklemenizi tavsiye ederiz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri

Stresten Uzak Durun

Stres, hayatımızın birçok noktasına etki eden en büyük şeylerden birisidir. Saçlarınızı seven bir erkekseniz stresten kesinlikle uzak durmanız gerekecektir. Gerekirse stres yönetimi konusunda eğitim almalı, stresi nasıl kendinizden uzak tutmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Sadece stresten uzak durmak dahi saç dökülmelerinin önüne geçmektedir.

Saçlarınızı Mümkün Olduğunca Temiz Tutun

Saç temizliği doğrudan saç dökülmesine neden olmaz. Fakat; saçlarda biriken toz ve yağlar çeşitli hastalıklara neden olarak saç dökülmesi meydana getirebilir. Bazı durumlarda da çok fazla yıkamanın saç derisine çeşitli zararlar verdiği görülmüştür. Saç dökülmesi nasıl engellenir konusunda saç temizliğinin büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Protein Tüketimi Yapın

Protein ile ilgili sizlere bilgi vermeden geçmek istemiyoruz; saçların yaklaşık %90’lık bir bölümü proteinden oluşmaktadır. Aynı zamanda insan vücudunun en hızlı üreyen ikinci hücresi olan protein, sağlıklı bir vücudun en temel yapı taşlarından birisidir. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı bir yaşam biçimi benimseyerek protein tüketimine önem vermenizi tavsiye ederiz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Saç dökülmesi nasıl engellenir konusundaki bir diğer önerimiz ise düzenli egzersiz yapmaktır. Aynı zamanda stresi azaltan egzersiz sağlıklı bir vücuda kavuşmak olanak sağlar. Egzersiz yaparken kafa derisi üzerinde oluşan ter kirleri temizleyerek saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçmektedir.

Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Saç dökülmesini engelleyen önerilerimiz listesinin son sırasında ise saç bakım ürünleri yer almaktadır. Özellikle içeriğinde dökülme karşıtı etkiler barındıran şampuan ve losyonlar saç dökülmelerinin büyük oranda önüne geçmektedir.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır; dökülme karşıtı her şampuanı sizin üzerinizde bariz bir etki meydana getiremez. Bazı şampuanlar, içeriğinde bu maddeler bulundurduğunu dile getirse de hiçbir etki meydana getirememektedir.

Yukarıda belirttiğimiz 7 yöntem saç sağlığını koruduğu gibi saç dökülmesinin de önüne geçmektedir. Eğer bu yöntemler işe yaramaz ise kesinlikle uzmanlardan destek almalısınız. Sebebini bilmediğiniz bazı sağlık sorunlarından dolayı saç dökülmesi meydana gelebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.