Sıradaki içerik:

Kıyafet Seçiminde Yapmamanız Gereken Hatalar

e
sv

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Öneri!

avatar

Diyetisyen Betül TAŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sağlıklı beslenmek için ne yapılmalı

Sizde yeni yılda sağlıklı beslenmek için kendinize zaman ayırın. Bu yazımda sizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için 10 altın öneri sunacağım.

Yeni yılla beraber hayatımızda tertemiz bir sayfa açılmış gibi hissederiz.

Elbette bir önceki günden çok da bir fark olmadığını biliriz.

Rakamların değişmesi hayattaki olumsuzlukları değiştirmez.

Fakat takvimlerin sıfırlanmasıyla beraber koca bir yılın bitmesi, geçen zamanın değerini bize hatırlatır ve yeni kararlar alma fikrini aklımıza yerleştirir.

Sağlıklı Olmak İçin Beslenme Önerileri

Bir sağlık elçisi olarak çevremdeki bir çok insanın yeni yılla beraber sağlık adına yeni kararlar aldığına şahit oluyorum. Daha çok spor yapmayı daha iyi beslenmeyi ve kendilerine iyi gelen ne varsa yeni yılda yapmayı hedefliyorlar.

Bir beslenme uzmanı olarak eğer sizin de sağlıklı beslenmek için aldığınız yeni kararlarınız varsa bu yazı sizin için yeni bir başlangıç olabilir.

Çevremizdeki bir çok insandan sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler ediniriz. Maydanoz sapları, protein tozları, haplar ve adını hiç duymadığımız sebze ve otlardan ölümsüzlüğü yakalamaya çalışan insanları dikkatle dinleriz. Dileriz ki yeni yılda sağlıklı beslenmek için öneriler ve bilgileri doğru kişilerden öğrenmeye çalışırsınız.

Aksi taktirde 2019 yılında da katkı dolu ürünlerden ve tek başına mucize haline getirilen otlardan içip sadece içinizi rahatlatmaya devam edeceksiniz.

Beslenmeyi bir yapboz oyununa benzetecek olursak; tek bir yapbozun büyük resmi oluşturamayacağı gibi hiç bir besinde tek başına size mucize olmayacaktır. Büyük resmi tamamlamak için bütün yapboz parçalarına ihtiyacımız vardır. Tıpkı sağlıklı beslenmek için çeşitli yiyeceklere ihtiyacımız olduğu gibi..

Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler – 10 Altın Kural

Yeni yılda formumuzu korumak ve ya ideal kilomuza ulaşmak için atacağımız adımlar sağlıklı beslenmeden geçiyor. Günümüzde en sık karşılaştığımız diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmak ve ya oluşumunu engellemek açısından sağlıklı beslenmenin yeri oldukça önemlidir.

İş Yerinde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Televizyonda gördüğümüz mucizevi otlardan ve ya küçük kapsüllerden, zayıflamayı vaad eden hikayelerden sıkıldıysanız size sağlıklı beslenmek için öneriler sunacağım. Aslında hepimizin bildiği fakat bir türlü hayatına yerleştiremediği bu bilgileri kısaca özetleyelim.

 • Sağlıklı beslenmenin en temel özelliklerinden biri mutfağınıza ne alacağınızdan ve bu besinleri nasıl pişireceğiniz den geçer. Sağlıklı bir alışveriş listesi evde sizi sağlıklı yemekler yapmaya yönlendirecektir. Listenizde besinleri sadece size yetecek kadar almaya çalışın misafirlerinizi daha sonra düşünürsünüz:) Her yemeğin yanına seveceğiniz taze ve mevsimine uygun sebzeleri eklemeye deneyin. Tabağınızda bol çeşit olsun ki hem mideniz hem de gözünüz doysun. Akşam televizyon karşısında cips gibi yağlı ürünler yerine kuru yemiş ve kurutulmuş meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıkları seçin. Kızartmaları unutun ızgara ve fırında pişirme yöntemleri ile tanışın.
 • Kemik sağlığımızı korumak ve kas kaybını önlemek açısından süt ve süt ürünleri tüketmek oldukça önemlidir. Doğduğu anda anne sütüyle tanışan insan zamanla hayvansal gıdalardan bu ihtiyacını karşılamaya başlar. Süt ürünleri başlıca; yoğurt, peynir, kefir ve krema gibi besinlerdir. Süt ve süt ürünleri çocukluktan yetişkinlik dönemine kadar her yaşta insana yarar sağlayan hipertansiyon, kanser, diyabet, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemimizdeki yararlı bakterileri çoğalmak için beslenmemize süt ve süt ürünlerini eklemekte fayda vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu süt ve süt ürünlerini az yağlı olarak tercih etmeye çalışmaktır.
 • Eğer dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız yahut dışarıda yemek yemek zorundaysanız yapacağınız seçimler ve tabi ki porsiyon miktarı da oldukça önemli. Günümüzde hızlı hazır yiyeceklerinin ( hamburger, pizza..vb) zaten sağlık problemleri oluşturduğunu biliyoruz. İçinizden ”Ben zaten bunları tüketmiyorum.” diyebilirsiniz. Seçtiniz menüde salata, pilav ve et türü yiyeceklerin olması her zaman sağlıklı bir tabak seçtiğiniz anlamına gelmez. Porsiyon miktarına dikkat etmek için tabağınızın yarısının sebze ve salatadan oluşmasına dikkat edin. Izgara yöntemiyle pişmiş et ürünlerini tercih edin. Kremalı sosları tercih etmeyin. Ayrıca gazlı ve asitli içecekler yerine ayran ve ya soda tercih edebilirsiniz.
 • Yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat vücudumuzun alması gereken omega 3 gibi yararlı yağlar ve kaliteli karbonhidratlar olarak isimlendirdiğimiz besinlerde vardır. Zeytinyağı, avokado, ceviz ve balık gibi besinler beynimizin çalışmasını sağlayan yararlı kaynaklardan. Gün içinde kan şekerini dengelemek ve özelikle spor yapanlar için kasları daha hızlı toparlamak adına pirinç, yulaf, kuru baklagil ve tam tahıllı ekmek gibi kaliteli karbonhidratları beslenmemize eklemeliyiz.
 • Beslenmede önemli olan yeterli enerji almaktır. Yediğimiz yemekleri harcamak için yeterince aktivite yapmamız gerekir. Bunlara ek olarak yeteri kadar su tüketmeye de dikkat etmeliyiz. Vücudumuzun yaklaşık %75 i sudan oluşur . Su metabolizma da reaksiyonlarla meydana gelen artık ürünleri ve toksit maddeleri atmaya yarar. Yeteri kadar su tüketimi idrara çıkma sayısı ve idrarın rengi kontrol edilerek takip edebilir. Yetişkin bireyler günde 6-7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık sarı renkteyse su tüketimi yeterlidir.
 • Yemeklerinizde zeytin yağı gibi bitkisel yağlar tercih edebilir ve daha az yağla pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Et ürünlerinin zaten kendi yağı olduğundan yağ kullanımına bu besinler dikkat edin. Bu tarz yemekleri daha fazla tüketmek yerine tabağınızın büyük bir kısmını salata ve sebze yemeğiyle doldurabilirsiniz. Yemeklerinizin yanında asitli, şekerli ve ya gazlı içecekler yerine ayran ve ya soda gibi içecekler tüketebilirsiniz. Bu daha az şeker almanızı sağlayacaktır. Kahve seçiminizi kremasız olmasını ve bir bardak dan fazla çay içiyorsanız şekersiz içmeye özen gösterin.
 • Kuru baklagiller bitkisel proteleri, karbonhidrat ve posa içerir. Yeterli miktarda baklagil tüketimi şeker hastalığı riskini azaltır ve kilo kontrolü sağlar. Lif içeriği sayesinde kan lipit seviyelerini düşürücü etkiye sahiptir. Kuru baklagiller düzenli olarak tüketilirse LDL ve kan kolesterolünü düşürür. Bununla beraber iyi huylu olarak bilenen HDL kolesterolünü yükseltirken trigliserit seviyelerini düşürür. Kuru baklagiller sulu yemek olarak tercih edilir. Sulu olarak tüketilen kuru baklagillerin pişme suyu atılmamalıdır. Kuru baklagil ayrıca salataları da zenginleştiren bir besindir.
 • Ara öğün iki ana yemek arası tüketilen ve ya ana yemekten sonra tüketilen bir miktar yiyecekleri veya içecekleri kapsar. Ana yemeklerde çok fazla besin tüketmemek daha az açlıkla sofraya oturmak için yemeklerden 2 saat önce kuru yemişler, kuru ve ya yaş meyvelere yer verilebilir. Bir başka ara öğün fikri ise zihni açık tutmak için kahve ve mutluluk hormonu salgılamaya yarayan 1-2 kare bittir çikolata olabilir. Yine 2-3 adet bisküvi ve yanında çayla ara öğününüzü yapıp gün içinde fazla acıkmadan ana öğünlerinizi yapabilirsiniz.
 • Besinleri renk renk seçmek, mevsiminde ve zamanında tüketmek, porsiyon miktarına dikkat etmek, doğru pişirmek ve doğru saklamak oldukça önemlidir. Sebze ve meyveleri bol suda yıkamayı ve pişirirken hijyen ortamı sağlamayı unutmayınız. Yemek yemeyi sadece günü kurtaran bir araç olarak değil hayat kalitemizi arttıran ve daha sağlıklı bir şekilde hayat sürmenize yarayan zevkli bir faktör haline getirin.
 • Beslenmeyi tamamlayacak  altın bilgi ise gün içinde yapılan fiziksel aktivitelerdir. Doğru spor yapan ve bunu beslenmeyle destekleyen bireyler hastalıkları daha çabuk yeniyor ve hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Gün içinde stresle baş edebilmek, olumsuz olaylardan uzaklaşmak daha rahat uykuya dalmak için bir sağlık uzmanına başvurduktan sonra size uygun bir aktivite seçebilir ya da her gün yürümeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Sağlam bir vücuda sahip olmanın yolu ve sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gerekenlerin en önemlilerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duydum. Yazımla ilgili her türlü görüşünüzü bana lütfen yorum yazarak bildirin ve yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.