Sıradaki içerik:

Erkeklerde Çok Horlama Nedenleri 

e
sv

Sakal Düzenlemede Dikkat Edilecek Hususlar

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sakal düzenleme

Erkeklerin imajının önemli bir parçası olan sakallar, bıyıklı ya da bıyıksız kombinlerle yüz şeklinin ortaya çıkmasını sağlar. Peki sakal modelleri konusunda seçim yapmak gerekli mi? Daha doğrusu her sakal ve bıyık herkese yakışır mı? İşte bu soruya cevap vermek oldukça güç. Çünkü saç ve sakal yapısı her insanda farklı olmaktadır. Bu farklılık nedeniyle sakal modellerinin ortaya çıkması da kişisel bir tercih olacaktır.

Bıyıklar Hakkında

Bıyık, farklı dönemlerde farklı şekillerde moda yaratsa da, birçok erkek bıyık bırakma denemeleri yapmış, sert ya da yumuşak ifadeler yakalamıştır. Genelde düz bıyıklar sert, yukardan aşağıya çatı şeklindeki bıyıklar ise daha centilmen ve kibar bir ifadeyi yakalamanızı sağlar. Bıyık modelinize göre sade, uzun ya da kısa sakal kombinleri oluşturabilirsiniz.

Erkekler çoğu zaman bıyık ve sakalları birlikte kullanır. Ancak nadiren de olsa sadece bıyık kullanarak farklı bir yüz ifadesine kavuşmak mümkün olabilir. Bıyık ve sakal modelleri yüz şekline göre tercih edilebilir.

sakal nasıl düzenlenir

Sakal Modelleri

Sakal kullanımı da bıyıklar gibi farklı dönemlerde denenen ve farklı modelleri denenerek en yakışanı bulunan stillerdir. Daha önce hiç sakal bırakmamış biri, yüz şekline göre sakal modeli seçebilir. Özellikle yuvarlak yüzlülerin sakal bırakmaması gerekirken, elmas yüz şekli ya da kare yüz şekline sahip olanlar sakal kırarak daha yumuşak ve hoş bir ifadeye sahip olabilir.

Yüz şekline göre sakal modelleri belirlemek için, 3 hususa dikkat etmenizde yarar vardır;

 • Yuvarlak bir yüzünüz varsa kesinlikle sakal kullanmayın. Çünkü çok gereksiz bir detay olacaktır.
 • Köşeli ve elmas tipli yüze sahip olanlar sakal ve bıyık kombinleri tercih edebilir.
 • Keçi sakal yanlış kesildiğinde gerçekten keçiye benzemenize neden olabilir. Bu yüzden bakımsız bırakmayın.

Bunlara dikkat ederseniz doğru sakal modellerini de bulmuş olursunuz.

Köse Olanlar Ne Yapmalı?

Köse olanlar, yani sakalı olmayanlar için bıyık ve sakal bırakmak neredeyse en büyük hayaldir. Bunun için saç ekimi gibi sakal ekimi yöntemleri de tercih edilebilir. Ancak bu yöntemler, çeşitli hormon ilaçları ve bakım yağları sonuç verdiğinde memnun kalmayacağınız durumda sakal ekimine başvurabilirsiniz. Sakal ekimi konusunda başarılı sonuçlar alarak, istediğiniz bıyık ve sakal şekline uygun ekim de gerçekleştirebilirsiniz.

Sivri Çeneliler Dikkat

Sivri bir çeneye sahipseniz sakal konusunda çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yüzünüzü daha uzun ve sert gösterecek olan sakal modelleri sizi rahatsız edebilir. İtici görünen sakallar yerine daha yuvarlak sakallarla yüzünüzün yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz. Sert hatlar ve keskin çizgiler söz konusu olduğunda sivri sakallar oldukça başarısız bir etki ortaya çıkarıyor. Bu yüzden hatlarınıza uygun sakal modelini tıraşınızda tercih etmeniz gerekiyor.

sakal düzenleme

Yuvarlak Suratı Olanlar

Yuvarlak surata sahip olanlar için de oldukça tehlikeli olabilen sakallar yüzünüzün daha fazla yuvarlanmasına neden olabilir. Bu yüzden sakaldan uzak durmanız mümkün olduğunda sinek kaydı bir tıraş tercih etmeniz daha uygun olacaktır. İlle de sakal bıyık kombini isterseniz, sivri sakal kesimlerini tercih edebilirsiniz.

Mutlaka Berberiniz Olmalı

Bıyık ve sakal modelleri konusunda işinin uzmanı olan berberlerle çalışmanız her zaman stil sahibi olmanızı sağlayacaktır. Profesyonel bir berber ile çalışarak modaya uygun bıyık ve sakal çeşitlerini yüzünüze uygun şekillerde uygulatabilirsiniz.

Birbirinden farklı imajlar yaratmak ve size en yakışan tarzı belirlemek için doğru berberi bulana kadar deneyebilirsiniz. Profesyonel çözümlerle kendinizi en iyi şekilde ifade edeceğiniz saç modellerini ve sakal tıraşını uygulatarak en iyi çözümleri bulabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.