Sıradaki içerik:

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

e
sv

Savunma Sanatları

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

savunma sanatları

Bu makalemizde, genellikle erkeklerin ilgilendiği, bedeni ve psikolojiyi disipline sokmasıyla bilinen, altında dövüşmekten çok daha önemli bir felsefe yatan savunma sanatları ile ilgili bilgi vereceğiz. En çok bilinen savunma sanatlarına ve çok duyulan ama anlamı bilinmeyen sözcüklere odaklanacağız. Böylece hem kendine hangi sporu yapsam diye soran erkeklere bir öneride bulunmuş olacak hem de entelektüel birikiminize katkı sağlamaya çalışacağız.

Öncelikle savunma sanatları nedir? Sorusunun yanıtını vermeye çalışalım. Fiziksel ve psikolojik olarak sistemli bir şekilde kendini savunmayı öğreten spor dallarına ortak olarak savunma sanatları denir. En çok bilinen savunma sanatlarının başında Karate gelir. Birçok insan Karate‘yi, savunma sanatları için kullanılan genel bir ad olarak düşünse de, işin aslı hiçte öyle değil. Karate, ön ya da sonraki isim olarak kullanılır. Örneğin, en bilinen Karate sistemi, Ashihara Karate‘dir. Burada Ashihara, sistemi kuran Hideyuki Ashihara‘nın ismi olmaktadır.

Neden Savunma Sanatları Yapmak Gerekir?

Eğer disiplinden yoksun olduğunuzu düşünüyor, kendinizi savunma konusunda geliştirmeyi istiyor ya da kilo vermek, aynı zamanda da bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, savunma sanatları sizin için en uygun spor olacaktır. Savunma sanatları genel olarak uzakdoğu sporları olarak bilinir fakat Türkiye de dahil olmak üzere birçok Avrupa ya da Amerika kaynaklı savunma sanatı bulunmaktadır.

Birçok insan en iyi savunma sporu hangisi, diye soruyor. Bu soruya net bir yanıt vermek neredeyse imkansız. Kimisi Muay Thai Teknikleri, kimisi Kyokushin Karate Teknikleri, kimisi de Taekwondo Teknikleri üzerinde başarılı olabiliyor. Kimi zaman bu uzakdoğu sporları ya da savunma sanatları arasında tercih yapmak ve en iyiyi belirlemek kişinin kendisine kalıyor.

Halk arasında karate teknikleri yapabilmek için belirli yaşlarda olmak gerektiği gibi oldukça yanlış bir görüş var. Elbette Knock Down denilen müsabaka çalışmaları için belirli yaşlar arasında olmaya ya da belirli fiziksel özelliklere uygun olmaya bakılabilir ama söz konusu kendini savunma ya da savaş sanatı olduğunda, yaşın hiçbir önemi kalmıyor. Altmış yaşındaki bir adam trafikte saldırıya uğrayamaz mı? Ya da elli yaşında bir kadın, çantasını kapkaççıya kaptıramaz mı?

Kendini savunma sanatı, yalnızca fiziksel olarak gerçekleşen saldırılara karşı değil, aynı zamanda psikolojik olarak gerçekleşen saldırılara karşı da kendini savunma garantisi vermelidir. Elbette birçok uzakdoğu sporları dersi veren kulüp bu konuda bir ders ya da garanti vermez. En iyilerini bulmak, az önce de dediğimiz gibi, biraz zaman alabilir.

Erkekler İçin En Gerekli Sporlar Olarak Savunma Sanatları

Toplum erkeğe ve kadına belirli roller biçer. Çoğu zaman bu roller fiziksel farklılıklar üzerinden olur. Erkek, doğası gereği genel olarak kadınlardan fiziksel olarak güçlü olduğu için, koruma, kollama gibi bazı roller otomatik olarak erkeğe kalır. Aynı zamanda kadınların yanlarında güçlü, öz güveni yüksek ve kendisini güvende hissettirecek erkeklerden hoşlandığı da yadsınamaz. Hal böyle olunca, hem fiziksel hem de zihinsel olarak kalıpları kırmakta erkeğe kalıyor.

Yukarıdaki paragraftan yola çıkarak, bir erkeğin öz güvenli olmasının yolu yalnızca savunma sanatları ile uğraşmasıdır, diyemeyiz. Kültür, maddi olanaklar ya da başka etkiler de öz güveni besleyebilir. Fakat savunma sporları söz konusu olduğunda, öz güvenin, fiziksel kuvvetin ve disiplinin artmaması söz konusu değildir.

Eğer bir spor yapmak istiyor, hangi sporu yapmalıyım, diye soruyorsanız, savunma sporları oldukça güzel bir tercih olabilir. Aynı zamanda bir çocuk sahibiyseniz, çocuğunuzun sosyalleşmesi, öz güven kazanması, kendine yetebilen birisi olması için de savunma sanatları dersi almasını sağlayabilirsiniz.

En çok bilinen savunma sanatları

Eğer listeleyecek olursak, en çok bilinen savunma sporları ya da savunma sanatları aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Taekwondo
 • Judo
 • Karate
 • Aikido
 • Muay Thai

Umuyoruz ki spor yapmak hevesinde olan okurlarımız için faydalı bir makale olmuştur.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.