Sıradaki içerik:

Havalı Erkek Mi Doğal Erkek Mi Daha Çok Etkiler?

e
sv

Sporcu İçeceği ve Enerji içeceği Arasındaki Fark

avatar

Diyetisyen Betül TAŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sporcu içecekleri yararlı mı

Spor, sadece profesyonel anlamda değil hemen hemen hepimizin hayatında sağlığımızı korumak ve iyileştirmek adına ilgilendiğimiz bir konudur. Sporla ilgilenen herkes spor-beslenme ikilisinin ayrılmaz bir bütün olduğunu bilir.Bu sebeple beslenme hepimizin hayatında önemli bir yer tutar. Performansı arttırmak ve daha başarılı olmak adına besinlerden yararlanılır. Spor yaparken vücudumuzun kaybettiği elektrolitleri geri almak ya da enerji sağlamak adına sporcu içeceği  veya enerji içeceği tüketiriz.

Sporcu İçeceği ve Enerji içeceği Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Sporcu içecekleri ile performans arttırmak, vücudumuzdaki bir takım eksiklikleri tamamlamak adına sahip olduğu zengin içerikler dikkatimizi çekerken.

Hızlı bir şekilde vücudumuzun tükenen pilini doldurmak için enerji içeceklerine koşarız. Son yılarda bu tarz içeceklere ilgi bir hayli arttı.

Özellikle genç sporcuların ve ya spora ilgi duyan bireylerin içeriğini bilmediği bu ürünlerden fayda sağlamak isterken zarara uğruyorlar. Araba kullanırken, spor yaparken, ders çalışırken..vs hiç düşünmeden aldığımız bu ürünleri bilinçli tüketiyor muyuz?

Sporcu içeceği mi içelim, enerji içeceği mi?

Sporcu içeceği ve enerji içeceği arasındaki farkı önemsemeyen özellikle genç sporcularımız ciddi sağlık problemleriyle karşılaşıyorlar. Sporcu içeceği ile enerji içeceklerinin arasındaki en temel fark sporcu içeceklerinin içinde uyarıcı maddelerin bulunmamasıdır.

Sporcu içecekleri içerdiği vitamin, mineral ve elektrolitler gibi bileşenlerle sıvı dengesini sağlarken… Enerji içeceklerinin içinde bulunan kafein tam tersi diüretik etki gösterir.

Terle kaybettiğiniz önemli bileşenleri geri kazanmamız gerekirken dışarı atmış oluruz. Bu yüzden tükettiğimiz içeceklerin arasındaki farkı bilmek ve onları tanımak gerekir.Her iki içecekten de kısaca bahsedelim;

Sporcu içeceklerinin kullanımı;

Sporcu içeceklerinin temel amaçlarından biri vücudumuzda terin kayba uğrattığı suyu geri almaktır. Sporcu içeceklerinin içinde sodyum,  karbonhidrat, vitamin gibi bileşenler bulunur. Karbonhidratlar; sporculara enerji sağlamak amacıyla bu içeceklerin içinde yer alır.

sporcu içeceği ve enerji içeceği

Enerji içecekleri mi? Sporcu içecekleri mi ?

Sporcularda egzersizde karın şişliği, sindirim sistemi bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşmamak için içeriğine ve konulan miktarına dikkat etmesi gerekir. Doğru sporcu içeceği seçmek ve içeriklerini kontrol ederek almak önemlidir.

Sporcuların egzersiz zamanlarına göre oluşturdukları beslenme tablosun da sporcu içeceklerinin de kullanım zamanları vardır. Sporcu içeceklerinin izotonik ve hipotonik gibi çeşitleri vardır.  Egzersiz öncesi, sonrası ve ya egzersiz sırasında sporcular performanslarına göre uygun sporcu içeceklerini kullanırlar.

Burada önemli olan nokta sporcuların yarışmadan önce denemediği sporcu içeceklerini tüketmemesidir. Aksi taktirde içeriğini bilmediği bir madde onu yarışmada rahatsız edebilir ve başarısızlığa sebep olabilir.

Enerji içeceklerinin kullanımı;

Genç bireylerin hatta sporcuların genelde tercih ettikleri enerji içecekleri isminde de anlaşıldığı gibi tükenen enerjiyi doldurma düşüncesiyle tercih ediliyor. Enerji içeceklerinin içinde taurin, karnitin, guarana, vitamin ve mineraller gibi maddeler bulunur.

Özellikle guarin kafein gibi uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, mide rahatsızlıkları gibi durumlara sebep olabilen bir uyarıcıdır. Hızlı aktivite esnasında alınması sakıncalıdır.  Enerji içeceklerinin alkolle kullanımına dikkat edilmelidir. Bu yüzden enerji içeceklerinin tüketim miktarları oldukça önemlidir.

Kafeine hassasiyeti olan bazı bireyler enerji içeceği alımına dikkat etmelidir. Bunların dışında yaşlı bireyler, düşük riski oluşturabileceği için hamileler, çocuklar, kalp rahatsızlığı olanlar ve hipertansiyon hastaları da dikkat etmesi gereken diğer kişilerdir.

Performans arttırıcı olduğunu düşünerek sporcuların enerji içeceklerini tüketmesi yanlıştır. Çünkü sporcu içecekleriyle karşılaştırıldığında içinde bulunan fazla miktarda ki karbonhidrat suyun emilimini yavaşlatacaktır. Yoğun fiziksel aktivite sırasında tercih edilmemelidir.

Yüksek miktarda kafein tüketimi özellikle gençleri ve çocukları tehdit etmektedir. Çünkü gün içerisinde içilen kahvede, kolada, enerji içeceklerinde vs. kafein bulunur.

Yetişkinlerde kafein miktarının 300 mg geçmemesi önerilirken. Gençlerde, çocuklarda, kafeine karşı hassas olan bireylerde, hamileler ve ya yaşlarda vs.  tüketim miktarı daha da aza inmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.