Sıradaki içerik:

Varikosel Nedir

e
sv

Sporun Faydaları

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sporun faydaları

Spor yapmanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtı o kadar geniştir ki, ciltlerce kitap yazılabilir. Biz bu makalemizde sporun faydaları konusunu işlerken, aynı zamanda erkekler için önerilen sporlara da kısaca değineceğiz.

Spor Yapmanın Önemi.

Spor aletleri artık her yerde ve spor yapmamanın bahanesi bulunmuyor. Öyle ki eskiden spor salonu üyelik ücretleri insanlara yüksek gelebiliyordu ve bu bir bahane üretmek için oldukça yerinde. Bahane diyoruz çünkü sporun faydaları o kadar fazla ki, neredeyse her şeye bir ilaç niteliği taşıyor. Kandaki oksijen miktarını arttırıyor, kilo verdiriyor, sıkılaştırıyor, insanı zinde tutuyor, uykuyu düzenliyor…

Bir spor ayakkabı sahibi olmak bile spor yapmak için yeterli. Yaz, kış fark etmeksizin günde yarım saat koşup basit egzersizler yapmak bile insanın yaşam kalitesini oldukça arttırmaktadır. Gelin spor önerileri sunmadan önce sporun faydaları konusunu madde madde, geniş bir şekilde ele alalım.

Madde Madde Sporun Faydaları

 • Hastalık risklerini azaltır. Özellikle kalp hastalığı, yüksek tansiyon riskleri, spor yapmayanlara göre oldukça azalır.
 • Vücudunuzdaki oksijen kapasitesi maksimuma çıkar. Bu da daha zinde bir hayat sürmenizi sağlar.
 • Kandaki iyi kolestrolün artması sporun faydaları arasındadır.
 • Kalbinizin tek seferde vücudunuza pompaladığı kan miktarı artar.
 • Vücuttaki oksijen arttığı için özellikle baş ağrısı yaşama olasılığınız düşer.
 • Sıcağa ve soğuğa karşı tahammül seviyesini arttırır.
 • Şeker hastalığının gelişmesini önler ve şekere karşı toleransınızı arttırır.
 • Çağın hastalığı olarak gösteren kanserin en önemli düşmanlarından birisi spor yapmaktır.
 • Kötü alışkanlıklar edinmeye karşı alınabilecek en iyi önlemdir.
 • Sürekli çalıştıkları için eklem hastalıklarını önler.
 • Bağışıklık sistemini düzenler.
 • Fıtık, bel ağrısı gibi problemlerin oluşmasını önler.
 • Kilo almayı engeller, vücudu sıkılaştırır.

Sporun yararları o kadar fazla ki, daha fazlasını yazıp sizleri sıkmak istemiyoruz. Fakat aklınıza gelebilecek negatif etkiyi spor sayesinde minimuma indirebilir, kimilerini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yüzden sporun faydaları, asla göz ardı edilmemesi gerekenlerin başında gelmektedir.

Elbette spor yapmak insanın daha dirençli ve sağlıklı olmasını sağlıyor ama bazı durumlarda bu geçerli olmuyor. Diyelim ki astım hastasısınız, elbette koşabilirsiniz ama bunu kirli havalarda ya da kendinizi çok zorlayacak şekilde yapmamanız gerekiyor. Var olan kalp rahatsızlığınız varsa, yine doktorunuza danışmanız, sağlığınız açısından önemlidir.

Erkekler İçin Spor Önerileri

Hem erkekler hemde kadınlar kendilerini fiziksel olarak güçlü hissetmek hem de zevk almak için spor yapmaktadır. Bu noktada sizlere aşağıda, hem yaz hemde kış aylarında rahatlıkla yapabileceğiniz sporlardan beş örnek vereceğiz ve bu sporların faydalarından kısaca bahsedeceğiz.

1. Savunma Sanatları

Her yönüyle diğer spor dallarının önüne çıkan Savunma Sanatları kişiyi hem fiziksel hem de ruhsal olarak geliştirmektedir. Özellikle felsefesi bulunan savunma sanatları sayesinde hem kendinizi korumayı öğrenebilir hem de hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

Sporun faydaları yalnızca fiziksel değildir. Bu yüzden özellikle felsefesi olan sporlar ile ilgilenmenizi öneririz.

2. Yüzme

Yüzmenin faydaları da o denli çoktur ki, anlatmakla bitmez. Yüzücülerin vücutlarının ne denli düzgün olduğunu en az bir kere sizler de düşünmüşsünüzdür. Çünkü yüzme, vücudum tamamını çalıştırır ve artık her yerde kapalı havuzlar bulunduğu için kışın da bir yüzme kursuna kayıt olmak mümkün. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez sporu yüzme, önerebileceğimiz spor dalları arasında yer alıyor.

3. Basketbol

Türkiye’de her ne kadar futbol ilgi çekse de basketbolun da önemli sporlar arasında yer aldığını söylememiz gerekiyor. Özellikle çocukluk çağından itibaren basketbol ile ilgilenenlerin boyları ortalamanın üstünde olmakla kalmıyor, bireyler daha sosyal oluyor.

4. Koşu

Masrafsız ama maksimum fayda sağlayabileceğiniz sporlar arasında koşu her zaman başı çekiyor. Bir spor ayakkabı ve eşofman takımı ile rahatlıkla gerçekleştirilebilen koşunun faydaları da tüm vücut için geçerli. Özellikle temiz havada yapılan koşular, günün geri kalanını oldukça zinde geçirmenizi ve uyku düzeninin oturtulması için oldukça faydalı.

5. Vücut Geliştirme 

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri başlıklı yazımızda, vücut geliştirmenin önerilerinden bahsetmiştik. Dilerseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Sporun faydaları belirli sporlar için geçerli değildir ve tüm sporlar hem vücut hem de zihin için oldukça faydalıdır. Bu yüzden kendinize ya da çocuğunuza spor yapma alışkanlığı aşılamanız, kaliteli bir yaşam sürmeniz için oldukça önemlidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.