Sıradaki içerik:

Kol Saati Alırken Doğru Model Nasıl Seçilir?

e
sv

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olur?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Tıraş olmak bazı durumlarda birçok erkeğin kabusu haline gelmektedir. Tıraş olurken kullanılan çelik bıçaklar, kısa süre içerisinde cilt üzerinde tahriş durumlarının ortaya çıkmasına neden olmakta. Tahriş, istenmeyen bir durum olarak gösterilse de kullanılacak bakım ürünleri ile en aza indirmek mümkündür.

Bu yazımız içerisinde tıraş sonrası cilt bakımı nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Belirteceğimiz püf noktaları yerine getirmeniz durumunda cildinizi tıraş öncesi kadar sağlıklı ve canlı hale getirebilirsiniz.

Erkeklerde Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkeklerin tıraş sonrası yaptığı en büyük hatalardan birisi de yüzlerini yeteri oranda yıkamamaları dır. Mümkün olduğunca tıraş sonrası yüzünüzü bol bol yıkayın. Hatta; cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz bir sabun aracılığıyla yıkamanız tahriş durumunu büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

Tıraş sonrası yaşanılan tahriş durumunu en aza indirmenin bir diğer yolu da doğru zamanda tıraş olmaktır. Tahriş ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa bu durumundan kurtulmanın en kestirme yolu tıraşı duş sonrasında yapmak olacaktır.

Sıcak suyun etkisi ile vücut genel olarak rahatlayarak bir yumuşama havasına girecektir. Sıcak suyun etkisi ile yumuşayan sakallar, daha rahat kesilerek tahriş durumunu tamamen ortadan kaldıracaktır.

Peeling İle Tıraş Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Peeling genellikle kadınların cilt bakımı için tercih ettiği bir yöntemdir. Oysa; erkeklerin de yapabildiği Peeling, tıraş sonrasında mükemmel etkiler meydana getirmektedir.

Yapılan Peeling’ler ile cildiniz eskisine oranla daha güçlü ve dayanıklı hale gelecektir. Cilt bakımı konusunda Peeling önerisine ihtiyacınız varsa bu konuda da sizlere yardımcı olacağız.

Öncelikle Peeling ile cilt bakımı için gerekli malzemelerden başlamak istiyoruz;

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kahve
 • 1 tatlı kaşığı bal

Bir cam kase içerisine yukarıda yer alan tüm malzemeleri ilave ederek iyi bir şekilde harmanlayın. Zeytinyağının da etkisi ile beraber karışımın yavaş yavaş Peeling haline geldiğini göreceksiniz. Gerekli kıvama geldikten sonra karışımı cildinize iyi bir şekilde uygulayın.

5 dakikalık bir bekleme süresinin ardından ılık su ile cildinizi yavaş yavaş temizleyin. Haftada bir uygulanması gereken bu Peeling ile artık sakal sonrasında ortaya çıkan tahriş durumunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Tıraş Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Tıraş sonrası cilt bakımı için öncelikle doğru tıraş olmayı bilmek de gerekiyor. Birçok kişinin genel olarak sakallarını rastgele olarak kestikleri görülmüştür. İşte asıl tahrişe neden olan durum budur. Her ne olursa olsun sakallarınızı çıkış yönüne doğru kesmeniz gerekiyor.

Sakalların çıkış yönünün tersine yapılan tıraşlarda tahriş anında ortaya çıkmaktadır. Bu durum dışarıdan da rahat bir şekilde görünerek dış görümünüzün olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Yukarıdan aşağı doğru yapacağınız kesimlerde sakalları uzun kesim yapmaktan uzak durunuz. Kısa hamleler ile yapılan kesimlerde yüzünüzün tahriş olmasını tamamen durdurabilirsiniz. Aynı zamanda her kesim hareketinden sonra tıraş bıçağınızı kesinlikle su ile durulamaya özen gösterin.

Bu aşamalarda boyun ve çene kısmı daima en sona bırakılmalıdır. Boyun ve çene kısmı yüzdeki en sert kıllara sahiptir. Bu nedenle bu bölgeye gerekli özveriyi vermezseniz tahriş doğrudan bu bölgede görülmeye başlanacaktır.

Tıraş sonrası bakım ürünleri ve kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için Tıraş Sonrası Bakım Ürünleri ve Kullanımı nasıl olmalı başlıklı diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıraş Sonrası Cilt Tahrişini Engellemek!

Tıraş sonrasında tahriş durumu ile karşılaşmak istemiyorsanız cildinizi yumuşak tutmalısınız. Bunun için tıraş sonrasında sıcak su dolu bir kap içerisine yüzünüzü tutarak buharın yüzünüz ile temas etmesini sağlayın. Bu işlem, yüzü yumuşattığı gibi cildin doğal sağlığına da kavuşmasını sağlar.

Son olarak ise erkeklerin %90’lık bir kesimi tarafından yapılan bir hatadan bahsetmek istiyoruz. Tıraş sonrasında genellikle kolonya ile cildi rahatlatılır. Oysa; alkol içerikli kolonyalar cilt üzerinde büyük tahriş meydana getirmektedir. Bu nedenle kolonya kullanımına kesinlikle son vermenizi öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.