Sıradaki içerik:

Sivilce Nasıl Geçer?

e
sv

Toplumsal Cinsiyet Rolleri

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

toplumsal cinsiyet rolleri

Geleneklerine ve göreneklerine bağlı bir milleti, bunu kimse reddetmeyecektir. Bu bağlılık toplumsal cinsiyet rolleri söz konusu olduğunda zirveye çıkmaktadır. Peki bu durum ne derece sağlıklı? Gelenek ve göreneklerine bağlı olan toplumlarda, inançlı toplumlarda günah işlemek ya da bu rollere karşı çıkmak ne sonuçlar doğurur? Bu makalemizde cinsiyet rolleri tarafında erkeğin üstüne düşen, gelenek ve göreneklerin getirdiği konulardan söz edeceğiz.

Toplumsal cinsiyet rolleri, feministlerin sıklıkla karşı çıktığı bir kavramdır. Kadın dediğin dizini kırıp oturmalı, kadın erkek işine karışmamalı, kadın erkeğin istediği gibi giyinmeli vs… Feminist görüşe sahip kadınlar bu konuda elbette haklı, buna karşı çıkmanın imkanı yok. Çünkü kadınlarda bir bireydir ve erkekler kadar özgür olmayı hak ederler. 2018 yılına adım attığımız şu günlerde Arap ülkelerinde yeni yeni araba kullanmaya başlayan kadınlar varken, toplumsal cinsiyet rolleri normal karşılanamaz.

Kadınların baskıda hissettiğini biliyoruz ama bu makalemizde cinsiyet rolleri arasında erkeğin kaldığı baskıyı anlatacağız.

Erkekler ağlamaz, erkekler gülmez, erkekler saç uzatmaz, erkekler küpe takmaz, erkekler evine bakmak zorundadır, erkekler kadın çalışmasa dahi eve bakabilecek kadar para kazanmalıdır, erkekler tüm tamir işlerini yapabilmelidir, erkekler namusuna düşkün kadın bulmak zorundadır, erkekler kadınların sözlerini dinlemez, erkekler gerekirse vatanları için ölür, erkekler istediğini yapar…

Yukarıdaki paragraf toplumsal cinsiyet rolleri arasında iyisiyle kötüsüyle erkeğin üzerindeki baskılardır. Tüm bunları bir kenara koyup, kadın erkek eşitliği kavramını yüceltmeliyiz.

Toplumsal Cinsiyet Rolleri Saçmalık Mı?

Eğer baskıcı bir açıdan bakılırsa, yani kadınların yapması gerekenler ve erkeklerin yapması gerekenler toplumun tamamı tarafından belirlenmişse, evet, saçmalıktır. Çünkü bir kadının ve bir erkeğin ne yapacağına toplum değil, ikisi karar vermelidir. Bir erkek, eşinin kısa etek giymesini istemeyebilir ama bunu baskıcı bir şekilde değil de, neden giymesini istemediğini düzgün bir şekilde anlatarak belirtmelidir. Aynı şekilde bir kadın çalışmak istemeyebilir ama bunun nedenini düzgün bir şekilde, “sadece eşine” açıklama yükümlülüğü vardır.

Erkek küpe takmak istiyorsa, toplum ya da sevgilisi, eşi buna sert bir müdahalede bulunduğunda, bu durum insan haklarına aykırıdır. Çağdaş yaşamda birey özgürdür ve özgür olmalıdır. Cinsiyet denilen kavramın getirdiği doğal farklılıklar reddedilemez ama yapay kanunlar, gelenekler insan hayatını her iki cins için de zorlaştırmaktadır.

Bu makaleyi okuyanların büyük çoğunluğu erkek olur diye tahmin ettiğimiz için soruyoruz; toplum içinde çok üzücü bir olay sebebiyle ağlamak ayıp mı? Gülmek normalken (gerçi kadınların toplum içinde kahkaha atmaması gerektiğini belirtenler var ama…) ağlamak neden utanç verici oluyor? Kadınlar erkeklerden daha rahat belirtiyor duygularını, kabulümüzdür ama bir erkek duygularını saklayamadığı ya da saklamak istemediği zaman neden parmakla gösteriliyor? Çok sevdiği bir insanın cenazesinde ya da hastane ziyaretinde ağlamak, neden utanç verici olsun?

Toplumsal cinsiyet rolleri tam olarak bu noktada saçmalık haline geliyor. Gelenek ve göreneklerin üstümüze yıktığı bu roller, insan hayatını zorlaştırmaktan başka hiçbir anlam ifade etmiyor. Zira gelişmiş toplumlar bu yükleri omuzlarından hızlı bir şekilde atmaya başladı bile. Cinsiyet rolleri söz konusu olduğunda oldukça hassas davranan bazı ülkeler, kadın ve erkeklerin iş ya da özel hayatında tabulara esir olmaması yönünde bazı önlemler alıyorlar. Arap ülkeleri kadınlara yeni araba kullanma izni verirken, kuzey ülkeleri kadınları iş hayatına daha fazla adapte etmek ve erkek hakimiyetini kırmak amacıyla yaptığı çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı bile.

Sözün özü, toplumsal cinsiyet rolleri toplumu geri iten bir kavramdır ve acilen idrak edilmesi gereken şey, kadın ve erkeğin eşit olduğunu idrak etmektir. Kadın erkek ilişkisi de bu yönde gelişmelidir ve yapılan araştırmalara göre kadın erkek eşitliğini savunan erkekler, kadınlar için daha çekicidir. Nasıl Çekici Erkek Olunur başlıklı yazımızda bu konuya değinmiştik.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.