Sıradaki içerik:

Masa Tenisinde Kazandıran Beş Taktik 

e
sv

Yağlı ve Akneli Ciltler İçin Tıraş İpuçları

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

akneli ciltlere tıraş

Hem iyi hem de kötü olan yağlı ciltler, erkeklerde tıraş söz konusu olduğunda zorlayıcı olabilir. Sivilceler söz konusu olduğunda tıraş olurken problemlere neden olan yağlı ciltlerde tıraş konusunda mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekecektir.

Yağlı ve Akneli Ciltler Nasıl Tıraş Edilir.

Sivilceler tıraş olurken kanayabilir bu da izlere ve rahatsız edici bir görünüme neden olur. Ya da bir diğer sorun olan siyah nokta sorunun oluşması durumunda gereken bakım ve maskelerle destekleyerek cildinizi daha güzel hale getirebilirsiniz.

Yağlı Ciltlerde Tıraş

Yaşlı ve akneli bir cilde sahipseniz, öncelikle cilt bakımınızı bilmeniz gerekir. Doğru cilt bakımı ile cildinizin genç ve parlak görünmesi mümkün olabilir. Bunun için bir cilt bakım rutini oluşturmanız gerekir. Örnek verecek olursak;

 • Sabah ve akşam cildinizi yıkama jeli ya da sabunla temizlemek,
 • Yağ dengeleyici bir ürün kullanarak cildin sebum dengesini düzene sokmak,
 • Her mevsim güneş koruyucu kullanmak,
 • Ciltte sivilceler varsa tedavi edici önlemleri almak gerekmektedir.tıtaşlar için ipucu

Tıraş ürünlerini her zaman temiz tutmak ve yağlı ciltlerde tıraş ürünleri seçiminde cildinize uygun olanı seçmek işinizi kolaylaştırcaktır.

Sivilceler Varsa…

Sivilceler ergenlik döneminde de yetişkinlik döneminde de görülebilir. Bu yüzden sivilceleriniz varsa mutlaka bir dermatoloğa danışarak ilaç kullanmanız gerekecektir. Sivilcelerin yoğunluğuna göre krem ya da hap formunda ürünler kullanmanız gerekebilir. Bu yüzden sivilceleriniz varsa cildinize uygun bakım rutinini aksatmadan ilaç kullanmanız gerekir.

Sivilceli Cilt Nasıl Tıraş Edilir?

Sivilceli cildinizi tıraş ederken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle hassasiyetiniz varsa bunları azaltmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın,
 • Sakalınızı yumuşatacak bir ürün kullanın,
 • Yüz yıkama jeli kullanıyorsanız tıraş öncesi bununla arındırma yapabilirsiniz,
 • Kir ve yağ arındıran tıraş jellerinden kullanın,
 • Tıraş olurken acele etmeyin, yumuşak hareketler yapın,
 • Tıraş sonrası yüzünüzü ılık suyla durulayın ve tıraş sonrası losyon sürün,
 • Yüzünüze kesinlikle kolonya sürmeyin.

Bazı kişiler yüzünü limonla tonikleyerek sivilcelerin sönmesini sağlamaya çalışır. Siz de böyle bir yol tercih edebilirsiniz. Ancak hekiminiz size başka bir ilaç vermişse bu ilacı kullanmayı tercih etmelisiniz. Yağlı ciltlerde tıraş sonrası günlerde de sabah ve akşam yüzünüzü arındırıcı jelle arındırmanız gerekmektedir.

akneli ciltler

Tıraş Makinesi Seçimi

Cildinize zarar vermeyen tıraş makinelerini seçerek tıraşınızı daha kolay yapabilirsiniz. Kalın ve sert kıllar için tıraş konusunda çözüm üretmek bir hayli zordur. Bu yüzden doğru tıraş makinesi ve tıraş bıçağı seçimini yaparken masraftan kaçmamanız gerekir. Kaliteli bir tıraş bıçağını uzun süre kullanabilirsiniz. Bu yüzden tıraş makinesi ya da bıçağı seçiminizde kolay hareket edebilen başlıkları tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Ters Yöne Tıraş

Sakalları önce sakalların çıkış yönüne daha sonra da ters yöne doğru tıraş etmelisiniz. Bu şekilde daha pürüzsüz bir görünüm elde ederek yüzünüzdeki kesiklerin minimuma inmesini sağlayabilirsiniz. Sakal tıraşı konusunda kanatanlardansanız tıraş bıçağınızı 3 ve daha fazla bıçak içeren ergonomik bıçaklardan yana tercih etmelisiniz. Bu şekilde yağlı ciltlerde tıraş konusunda yaşanan kanama sorununu da en aza indirebilirsiniz.

Sert Kıllar Nasıl Tıraş Edilmeli?

Sert ve gür kılların tıraş edilmesi birçok kişiyi zorlar. Bu durumda öncelikli olan iş kılları yumuşatmaktır. Bazı erkekler tüy dökücü krem kullanmaktadır Tıraş jelleri ve köpükleri bu yumuşamayı sağlamak için farklı özelliklere sahiptir. Siz de cildinize uygun bir  tıraş jelini seçerek, kıllar iyice yumuşadığında elinize bıçağı almalısınız. Bilinçsiz olarak ustura benzeri bıçaklar kullanmak işinizi zorlaştıracaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.