Sıradaki içerik:

Yağlı ve Akneli Ciltler İçin Tıraş İpuçları

e
sv

Zippo Çakmak Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Zippo Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bir efsane olan Zippo çakmak birçok kişi için kalitenin anlamıdır. Köklü bir geçmişi olan ve bir marka haline gelen kapaklı çakmakların en önemli özelliği, rüzgarda dahi yana bilmeleri ve benzin kokularıdır.

Zippo Çakmak Modası

Hemen hemen herkesin bildiği Zippo çakmaklar, görüntüleri ve farklı tasarıma sahip olsalar da klasik tasarımlarından ödün vermemeleriyle bilinirler.

Genelde sigara içenlerin tercih ettiği Zippo çakmaklar, uzun yıllardır hediye olarak ya da aksesuar olarak erkeklerin ilgisini çekmiştir. Farklı özellikleri ve armalarıyla lükse dönüştürülebilen Zippo çakmak çeşitleri modasını hiç kaybetmeyen bir zamansızlığa sahiptir.

Siz de bu klasiğin tutkunlarındansanız birçok bilgiye de sahipsiniz demektir. Peki Zippo hakkında gerçekte ne kadar bilgilisiniz? İşte bilmeniz gereken en önemli 5 detay!

zippo

Zippo Çakmak

George Blaisdell isimli bir vatandaş uzun süre çakmaklarla ilgili düşünüyordu. Farklı bir tasarıma sahip olan ve her koşulda çalışabilen bir çakmak hayal ediyordu. Bu düşünceler 1932 yılına gelindiğinde kötü hava şartlarında dahi çalışabilen Zippo çakmak çeşitlerini ortaya çıkardı. Bu ürünler Zipper kelimesinden türeyerek Zippo adını aldı.

Ömür Boyu Garanti

İlk üretilen Zippo çakmaklar, ömür boyu garantili olarak satılmaya başladı. Çalışabilirlik konusunda o kadar iddialıydı ki her daim çalışabilen bu çakmak, bozulması durumunda üreticisi tarafından ücretsiz tamir edilebilirdi. Ömür boyu garanti kapsamında satın alabileceğiniz Zippo çakmaklar ile hediye edebileceğiniz bir alternatifi her dönemde sunabilirsiniz.

Reklam

Yine aynı yıllarda yaklaşık 500 adet özel üretim Zippo çakmak, koleksiyonerlerin gözdesi oldu. Prestij sahibi şirketler, birçok reklamında ürünü kullandı ve halen en gözde çakmaklar, Zippo çakmak çeşitleri olarak kullanılıyor. Eski filmlerde Zippo çakmakların kullanılması oldukça popülerdi.

İkinci Dünya Savaşı Tanıtımları

Savaşta çatlak ve siyah renkli Zippo çakmakları askerler kullanmaya başladı ve bu şekilde tüm dünyaya Zippo esintisini yayılmaya başladı. Savaş sırasında üretimini durduran marka, Amerika ordu su için çakmak üretmeye başladı. Savaştan sonra yine eski biçimde üretime başlayan markanın modası hala geçmiş değil.

Hollywood Etkisi

Elbette ki filmlerdeki sigara içme sahnelerinin vazgeçilmezi olan Zippo çakmaklarla karizmatik bir etki yaratılmaya çalışıldı ve Hollywood sahnesinde birçok ünlü bu çakmakların reklamını yaptı. Güçlü ve karizmatik imajının oluştuğu Zippo çakmaklarıyla  binlerce farklı sahne çekildi.

zippo çakmak

Çakmakların Tarihi

Çakmakların kibritten evvel bulunduğunu birçok kişi bilmez. Öyle ki ateş için kıvılcım çıkaran çakmaklar, kav maddesiyle kolayca kıvılcım çıkarıp yanmaya başladı. 16. Yüzyıla kadar uzanan çakmaklar, günümüzdeki gibi kullanışlı modelleriyle 1891 yılında kullanılmaya başlandı.

1909 yılında Demir ve Mg alaşımı olan Auermetalden üretilen bu ürünler sigara ve evdeki ocakları yakmak için kullanılmaya başladı. Çakmak taşının çıkardığı kıvılcımla alevlenen çakmaklar, iki tip olarak kullanılır. Pille ve elektrikle çalışan bu ürünler gaz doldurularak tekrar tekrar kullanılabilir.

Günümüzde farklı kalitelerde kullanabileceğiniz Zippo çakmak çeşitleri ile her dönemin modası olan bu ürünü alabilir,  koleksiyonerlere eski ürünlerinizi satabilirsiniz.

Zippo Koleksiyonculuğu

Dünya genelinde dört milyondan fazla Zippo koleksiyoncusunun olduğu bilinmektedir. Zippo çakmak birçok kişi için bir ekol haline gelen ve sigara tabakasıyla birlikte kullanılarak gösteriş simgesi olan bir üründür.

Daha sonraları altın kaplama ve tamamen altından üretilen Zippo çakmaklar, koleksiyonerlerin ilgisini çekmiştir. 2 dolardan daha ucuza satılan bu ürünler, günümüzde ciddi meblağlarla alıcı bulmaktadır. 1995 yılından itibaren Zippo-Case Uluslararası Takas Toplantısı ev sahibi oldu ve koleksiyon deneyimi daha da geliştirildi. Zippo onarım merkezinin de açılmasıyla oldukça fazla ilgi görmeye başladı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.